323 sche artillerie sinds 1866. Het is waar, dat de toongevers in de krijgswetenschap hunne denkbeelden over het gebruik van de artil lerie gewijzigd en de nieuwe beginselen vastgesteld hadden, die haar eene gewichtige rol moesten doen spelen. Zoo de Duitsche artille rie in 1866 niet zoo dikwijls beneden hare taak was gebleven, zou zij in 1870 niet de schitterende rol vervuld hebben, die haar een belangrijken invloed op den loop van het gevecht heeft gegeven, en die, het verschil van tijden en omstandigheden iii aanmerking ge nomen, hare geduchte uitwerking in de groote veldslagen van Na poleon I herinnert. De wijze van indeeling der artillerie aangenomen in de orde van batailledeed reeds in den aanvang van den oorlog zien, dat men zich voorstelde, ze niet alleen met bekwaamheid maar ook op groote schaal te gebruiken. De voorposten bezaten er veel vanen de artillerie van het hoofdkorps (niet van de reserve) marcheerde on middellijk achter de voorhoede, aan de spits van de hoofdmacht. Het was zeker, dat de artillerie niet op dezelfde wijze zou gebezigd wor den als in 1866. De taktiek van de artillerie gedurende den oorlog van 1870 kan worden saamgevat in de vier volgende beginselen le Zich zoo te plaatsen, dat het geschut goed draagt, en het schie ten op te groote afstanden te vermijden 2e Op het tooneel van het gevecht een voldoend aantal vuurmon den te hebben in den oogenblik, waarin de voorhoede den strijd aan- vau gt 3e Den aanval van de infanterie voor te bereiden door vooraf met groote geschutmassa's te ageeren; 4° Het oude vooroordeel af te leggen, dat bestaat in eene ver mijden tegen ellcen prijs van het verlies zijner stukken. Wij hebben nu de algemeene houding en de werking van de ar tillerie in hoofdtrekken aangeduid. Het geheim was teruggevonden en de artillerie had bewustzijn van hare kracht; wij zien haar dan ook dikwijls in groote massa's ageeren, onder ééne leiding. De vor ming van die groote artillerie-liniën is een der moeilijkste vraagstuk ken van de samenwerkende of gecombineerde taktiek der drie wapens. De officieren hebben dikwijls zeer weinig tijd om alvorens hunne batterijen in beweging te brengen, de hinderpalen te verkennen, die het terrein bijna altijd oplevert. En het komt er niet alleen op aan eene stelling te kiezen en er te komen, zij moet ook in staat stel len de vijandelijke positie krachtdadig te beschieten; men moet ook

Militair Tijdschrift | 1876 | | pagina 328