327 schot verbeterde. De mitrailleurs konden haar nergens het hoofd bieden. Dit bastaardwapen had noch het voordeel zich gemakkelijk te kunnen verbergen en snel te kunnen manoeuvreeren gelijk de infanterie, noch het hulpmiddel van een veelvermogend vuur gelijk dat der houwitsers. Het was eveneens weerloos tegen de tiraiileur- liniën en gaf hun evenveel vat als de gewone stukken. Het gladde stuk bezit het beste schrootvuur; toch kan het, te beginnen op achthonderd passen afstands, aan het snelvuur der in fanterie geen weerstand bieden. Het schrootvuur op het slagveld heeft zijn tijd gehad. Het kan slechts doeltreffend zijn op kleine afstanden, met genoegzame verspreiding en als zijne uitwerking ge makkelijk waar te nemen valt, maar de tegenwoordige wapening en taktiek der infanterie veroorloven niet meer aan de artillerie zich op een genoegzaam korten afstand te plaatsen, en er eene enkele mi nuut te blijven. Al neemt men zelfs aan, dat er een mitrailleur te vinden is, die op groote afstanden eene voldoende verspreiding geeft, zou nog altijd de moeilijkheid van het waarnemen en van de beperking van het vuur overblijven. De mitrailleur-batterijen kun nen, zoo als zij thans bestaan, ja zelfs met vele verbeteringen, slechts in geheel bijzondere gevallen met goed gevolg gebezigd worden. De mitrailleurs moesten den vijand verrassen; vooral op deze verrassing had men gerekend, maar zij misten ten eenemale haar doel, daar het Duitsche leger vast besloten was, zich niet uit het veld te laten slaan en flink tegen den vijand op te rukken. Het spreekt van zelf, dat de mitrailleurs tegen verschansingen steeds zoo goed als niets waren, en dit altijd zullen zijn. De verdedigende houding van de Duitsche artillerie rustte op het deployeeren van massa's, zoo aanzienlijk mooglijk, en het schieten op kleine afstanden. Als de Pransche infanterie eene aanvallende beweging deed, con centreerde de Duitsche artillerie er al haar vuur tegen. Alzoo bood zij haar zeer dikwijls tegenstand, zoowel door eigene kracht als door het vertrouwen, haar ingeboezemd door de zekerheid van krachtige ondersteuning door infanterie. Deze laatste herwon ver scheidene malen bij Gravelotte en aan de Loire Duitsche stuk ken, die door de Pranschen veroverd waren geworden. Het geheel van de werking der Duitsche artillerie gedurende den veldtocht van 1870 doet niet alleen op afdoende wijze de voortref felijkheid van het Pruisische stelsel met lading aan de kulas boven het Pransche stelsel uitkomenmaar het geeft ook zegevierend ant-

Militair Tijdschrift | 1876 | | pagina 332