331 //De ellendige loonen, die de in de Russische fabrieken gebezigde vrouwen ontvangen, geven ons eenige opmerkingen in de pen over de rampzalige gevolgen der onderwerping van de vrouwen aan een buitensporigen handenarbeid. In alle min beschaafde lauden worden de vrouwen gedwongen deel te nemen aan den handenarbeid der man- men. Deze gewoonte is voor een groot deel het gevolg der armoede, die zij ten doel heeft te eenigen. De invoering op de arbeidsmarkt van zooveel meer handen heeft tot uitwerking eene aanmerkelijke vermindering van de loonen. Op de lijn Lemberg-Czernowitz be stond de helft der gebezigde werklieden uit vrouwen. Zij verdien den fr. 1, 60 daags, de mannen twee tot drie franken. //Om in Hongarije te leven, hebben een man met zijn vrouw en drie kinderen gemiddeld fr. 1.25 daags noodig. In dit land is de prijs van het gewone werk zèer laag, maar de strijd om het aanzijn is er zoo zwaar, dat elk kind naar het veld gezonden wordt, zoodra het in staat is eenige centen te voegen bij de winst van het huis gezin. Hoe ellendig deze winsten ook zijn mogen-; is de opoffering daarvan gedurende eenige jarenten einde een ambacht te leeren ten eenenmale onmooglijk aan eene zoo van alles ontbloote bevol king; en de prijs van den arbeid der handwerkslieden is buiten alle verhouding tot dien der veldarbeiderswegens het kleine getal van hendie in staat zijn het tijdperk van den leertijd te doorloopen. zonder betaling te ontvangen. //De vrees voor de strijdmacht van Rusland, die zekere staatkundige school zoo gaarne onderhoudt, zou misschien in medelijden verkee- renzoo men den toestand kende, waarin zich de Russische boeren bevindengelijk hij beschreven wordt door Michell en hunne onbekwaamheid tot het volhouden van een langdurigen oorlog." (Na poleon I daarentegen vergeleek de Russische legers bij muren, die men niet alleen moest omwerpen, maar ook vernielen. Vert.) //Zelfs in vredestijd gaat geheel hun leven op in een strijd voor het aanzijn, die hen snel uitput. Hunne vreeselijke armoede dwingt de vrouwen deel te nemen aan den zwaarsten arbeid van de man nen. De sterfte der kindereu in Rusland is schrikbarend. De vrou wen der boeren brengen hare kinderen ter wereld onder omstandig heden, even gevaarlijk voor haar zeiven als voor haar kroost. Hare verlossing heeft plaats op een hooizolder of in een beestenstal. Zij Ook liet werk van Barry over Rusland is aanbevelenswaard. Dat van Hep- wortli Divon daarentegen is geschreven uit het oogpunt van een Engelschen protes tant. Vertaler.

Militair Tijdschrift | 1876 | | pagina 336