333 Van daar minder geestkracht. Maar juist het omgekeerde heeft plaats in de legers der twee natiën. In Duitschlanden vooral in Pruisen, worden de soldaten niet alleen goed gehuisvest, maar zeer goed gevoed in het tijdperk, waarin het vooral aankomt op eene goede levenswijze, en de gewoonten, in dienst aangenomen, worden doorgaans in het burgerlijke leven voortgezet. //In Franrijk daarentegen, zelfs onder het tweede Keizerrijk, dat de voeding van de troepen zeer verbeterd heeftstelde men den sol daat op rantsoen, waardoor men hem gewoonten van matigheid leer de, die uitmuntend zijn in vredestijd, als hij eigenlijk weinig kracht verbruikt, maar die hem noch kracht noch het vermogen geven om op zijn verhaal te komen, als hij aan zware vermoeienis is onder worpen. Hij heeft, niet zonder moeite, de gewoonte aangenomen weinig te eten, en deze gewoonte houdt aan, als hij ze zou moeten afleggen om het hoofd te bieden aan het ontzettende verbruik van kracht, dat elke veldtocht vereischt. //De Duitsche militaire autoriteiten hadden dit zoo goed begrepen, dat zij gedurende den gehèelen loop van den jongsten oorlog er de uiterste zorg aan gewijd hebben, het leger eene goede voeding te verzekereu. Dat is eene der voornaamste oorzaken van hunne over winningen geweest/' (//De oorlog zit in den buik van de soldaten." Van Thielen, in zijne lessen over den velddienst aan de Milit. Academie). //Aan den anderen kant weten wijdat het Fransche leger, zelfs vóór Sedan, gebrek heeft gehad aan het noodige, en hoeveel te meer daarna, toen de militaire intendance gedesorganiseerd was geworden, en men in allerijl al de reserven en de "mobiele gardesopriep, zonder dat er altijd voorzien was in hun huisvesting en voeding. //In Rusland geeft, gelooven wij, de toestand der landbouwende bevolking evenmin den juisten maatstaf voor de strijdkracht van het land. Vooreerst, zoo de sterfte groot is in de kindsheid, is het aannemelijk, dat de overlevenden meer of min krachtig zijn. Boven dien zou het er op aan komen te wetenhoe de troep behandeld wordt. Als het Duitsche stelsel toegepast wordt, gelijk waarschijnlijk is, zal de strijdkracht van Rusland binnen weinige jaren zeer groot worden, ondanks den ellendigen toestand der bevolking, want men moet niet vergeten, dat het gouvernement den diensttijd zeer verkort heeft om, in navolging van Pruisen, reserves te kunnen vormen- Het zou gevaarlijk zijn, te veel geloof te hechten aan opmerkingen! die ongetwijfeld zeer juist zijn in zeker opzicht, maar waaruit men

Militair Tijdschrift | 1876 | | pagina 338