334 geen algemeene en onvoorwaardelijke besluiten mag trekken. Wat waarschijnlijk blijft, is, dat een groote oorlog Rusland sneller zou uitputten dan andere landen en er dieper sporeu zou achterlaten gelijk men bij den Krim-oorlog heeft gezien. Toch is het tegen woordige reeds vrij wat beter in staat daarvan de inspanning vol te houden dan het dit was in 1856." De generaal Lapasset en Bazaine. De generaal Lapasset, die in September te Toulouse, waar hij zich nog onderscheiden heeft bij den watersnood, gestorven is, nauwlijks twee en vijftig jaren oud, was een der dapperste officieren van het Transche leger. Men heeft zijn edel gedrag te Metz niet vergeten; men herinnert zich zijne verkla ring voor den krijgsraad van Trianon, benoemd tot het vonnissen van Bazaine, en de diepe ontroering, waarmede zijne woorden werden begroet. De generaal Lapasset had, gelijk de andere generaals, last ontvangen de vaandels van zijne brigade naar het arsenaal te zenden. Hij weigerde, riep zijne colonels bijeen, beval hun de vaandels te doen verbranden in tegenwoordigheid hunner officierenen schreef aan den commandant van het tweede legerkorps dezen bewonderens- waarden brief: t> De gemengde brigade geeft hare vaandels aan niemand over en zij verlaat zich op niemandvoor de treurige taak ze te verbranden zij zelve heeft die dezen morgen volbracht, en ik heb de processen- verbaal van die droevige verrichting in handen." Men heeft uit de verklaring van den generaal Lapasset kunnen zien, hoe ver de eerlooze dubbelhartigheid van Bazaine ging. //Ik had", heeft de generaal gezegd, //het ontwerp gevormd, mij met mijn gemengde brigade door te slaan; ik had de punten voor het doorbreken bestudeerd. Toch wilde ik, alvorens het leven van vijfduizend dapperen te wagen, weten, welke ontwerpen er beston den en ik ging den maarschalk opzoeken. Het was den drieëntwin tigsten October, tegen twee uur in den middag. De maarschalk ont ving mij met zijne gewone welwillendheid. Hetzij hij kennis droeg van mijn plan, hetzij hij een voorgevoel had van wat ik wilde doen, hij zeide mij//Lapasset, zie je, geen dollen zetMen moet niet op zich zelf handelenmen moet niet ieder individueel zich door slaan laat mij begaan." //Op dat oogenblik kwam de maarschalk Canrobert binnen. Ik,

Militair Tijdschrift | 1876 | | pagina 339