Eeu aanzienlijke troep maleiers in allerlei bonte kleeding, dezen met witte tulbanden, anderen met hoofddoeken en bijna allen het een of ander dragendemaakte als het ware de voorhoede uit. Daar op volgde de 19e kompagnie van het algemeen depot, met de muziek aan het hoofd; vervolgens de 2e kompagnie jagers, waarachter zich nu de 5e kompagnie aansloot, en eindelijk weder eeu paar duizend ma leiers, waarvan velen gewapend, anderen met allerlei zaken en eenige bagage beladen waren. Het geheel vormde een onafzienbaren stoet, die zich langzaam over het golvende terrein bewoog en door de verscheidenheid van cos- tuum, welke tegen het groene gebergte op den achtergrond des te meer uitkwam, een van die vreemde tafereeleu opleverde, welke men zeker alleen maar in Indië kan zien, en dat onwillekeurig zou doen denken aan den tocht der Israëlieten door de woestijn. Hier een muziekant op sloffen, daar een op bloote voeten, eeu derde in groote uniform; deze met een stroohoed op en eeu korte broek aan, omdat hij het andere gedeelte van de pijpen in eene rivier of in het kreupelhout heeft verloren, gene beladen met allerlei nietige zaken, welke hij hier of daar uit een huis eener verbrande kampong heeft kunnen medepakkenhier een met een ouden klophaan over den schouder, daar een ander met eenige kuikens in ziju poli tiemuts, welke hij ouder weg heeft weten meester te worden; ginds eeu met een jong varkentje, aan zijn geweer hangende, en einde lijk maleiers, gekleed in de meest afstekende en bonte kleuren, ziedaar enkele aanwijzingen betreffende den troep. Wij voegen er bij, dat allen waren bezield met dien goeden geest, welke ons leger immer nog heeft gekenmerkt en het tot zoovele schoone daden heeft geleid, omdat hij zelfopoffering en zelfverloochening predikt, en de zwaarste ontberingen zonder morren doet dragen. Eindelijk, ten 3 ure in den namiddag, wordt de kampong Kawé binnengetrokken, en met een herhaald hoerra ter eere van den verja- renden Vorst betrekt elk de woning, welke hem tot tijdelijk logies wordt aangewezen. Na al de vermoeienissenwelke onze soldaten hadden moeten ver duren, kwam thans de reactie; het getal zieken werd van dag tot dag grooter. Meer dan 150 man waren reeds onder geneeskundige behandelingen geen dag ging er voorbij zonder sterfgeval. Voordat de troepen konden worden teruggetrokken, moest nu eene versterking worden aangelegdwaarin een gedeelte zou ach- 338

Militair Tijdschrift | 1876 | | pagina 343