341 trekken om een aanval op de linie te doende kapitein Raaff zou met de andere helft den heuvel vooreerst bezet houdenen zond den luitenant Van der Hart met 50 man af, om den kapitein Veltman op het uiterste punt der hoogte te vervangen. Van het oogenblik dier aflossiug moet eene troep padries gebruik hebben gemaakt om ongemerkt den berg te bekruipen en zich op een 50 passen afstand in hinderlaag te leggen, van waar zij, na het aftrekken van den kapitein Veltman, den luitenant Van der Hart met een wel gericht vuur zeer bemoeieiijkten eu waaruit zij dus moesten worden verdreven. Nauwelijks stelde men zich daartoe in beweging, of de boegineesche soldaat Samarang werd door een vijandelijken kogel in de borst ge troffen. Hij zeeg neer aan de zijde van den luitenant Van der Hart, en blies den laatsten adem uit, terwijl hij zijne stervende oogen hield opgeheven naar zijnen kommandant, met wien hij reeds zoo menig maal het gevaar en den dood had onder de oogen gezien, wien hij eenmaal zelfs het leven had gered, wiens trouwe volgeling hij steeds was, en die hem dan ook nu onder 's vijands vuur de oogen sloot, als het laatste bewijs van erkentelijkheid voor de hem bewezen trouw, als het eenigste eerbewijs, dat hij hem thans geven kon, nu de man als een dapper en braaf soldaat op het slagveld zijn leven liet. Een moedige uitval met de bajonet joeg den vijand op de vlucht, maar stelde ook een Europeesch fuselier buiten gevecht. Intusschen was de kapitein Veltman beneden gekomen en de aanval op de linie begonnen. Het duurde niet lang, of men zag de padries allengs hunne sterkte verlaten en toen de luitenant W. G. Schouten, met een detachement van 40 man en de maleische hulp troepen, een aanval deed in het front op den linkervleugel, de linie op dat punt forceerde en binnendrong, en de dichtst bij liggende kampongs in brand geraakten, toen werd alle tegenstand des vijands opgegeven, tot eene algemeene vlucht overgegaan en de linie in onze handen gelaten. Over het algemeen had de vijand zich slecht verdedigd; de luite nant Schouten was eigenlijk de eenige, die tegenstand had onder vonden, bij den luitenant Van der Hart alleen had men een gesneu velde en een gewonde, en toch was de linie niet alleen door hare ligging reeds sterk en goed verdedigbaar, maar bovendien bezet door eene macht van ongeveer 1000 man. De vluchtende padries werden door onze maleische troepen vervolgd,

Militair Tijdschrift | 1876 | | pagina 346