348 vergoed, en door de bemachtiging der linie een groot voordeel be haald menig moedig en braaf soldaat was daardoor toch gevallen menige droppel heldenbloed was daarvoor ten offer gebracht. Toen de linie genomen was, telden wij vijftien gesneuvelden, waaronder vijf Europeanen, en 54 belangrijk gekwetsten. Onder de laatste bevond zich de 2e luitenant der artillerie P. G. Van der Weijde, die door een kogel in deu rug was getroffen en reeds den 31™ October aan zijne wonden overleed. Bij nader onderzoek bleek, dat de bekomen inlichtingen omtrent den defensieven toestand der linie niet geheel juist waren dat men te veel had vertrouwd op de woorden van den Toewankoe Paij, en dat het door hem aangewezen punt van aanval, wel verre van ons voor- deelig te zijn, een bepaald moordhol was. Het niet gelijk aanvangen der operatiën, en ook gebrek aan goed kruid, waardoor veroorzaakt werd dat van den handmortier bij de kolonne De Quay geen gebruik kon worden gemaakt, dewijl het projectiel bij eiken worp reeds op 50 passen nederviel, zijn omstandigheden, welke zeker evenzeer ten nadeele onzer troepen hebben gewerkt. De dadelijk achter de linie gelegen kampongs Gadoei en Tabin Tinggi kwamen nu spoedig in onderwerping en werden door onze troepen bezetden 26™ werd dat voorbeeld gevolgd door de hoofd kampong Kotta Tinggi, welke daarop door den luitenant-kolonel Elout bezocht, en de plaats werd waar nu het geheele distrikt Ila- laban zijne onderwerping kwam aanbieden. Terwijl de resident en militaire kommandant zich daarop naar Padang, en vervolgeus weder naar Bondjol en Eau begaf, om zich persoonlijk te overtuigen van den gang der zaken welke daar pas waren geregeld, bleef een gedeelte der troepen, onder de bevelen van kapitein Veltman, de L Kottas bezet houden en werden aldaar twee sterkten door ons aangelegd de eene in de nabijheid van de kam pong Kotta tengah, op eene der hellingen van den berg Sago, welke laten den naam van Fort Raaff bekwamde andere ten westen van den berg Boekit Bongso en Fort Van den Bosch genoemd. Door onze herhaalde overwinningen op de padries was aan hunne macht in de Padangsche bovenlanden een geduchte slag toegebracht, zoodat men, op het einde van het jaar 1832, billijke redenen had om over den stand der zaken tevreden te zijn. Alleen het distrikt XIII Kottas moest nog in onderwerping worden gebracht, doch om dat de resident en militaire kommandant het beter achttehiertoa

Militair Tijdschrift | 1876 | | pagina 353