356 Beauregard, weldra zijn tegenstander op meer dan een slagveld, zendt zijne twee zonen derwaarts. Na de verkiezing van Lincoln, in 18<0, tot president der Ver- eenigde Statenbegon de separatistische beweging der zuidelijken Zuid-Carolina scheidt zich van de Unie af, Louisiana volgt, en open lijk wordt de leer verkondigd, dat elke staat het recht heeft om de Unie los te laten. Te Washington wordt niets gedaan om die be weging te onderdrukken de opstanden gelijken overal op elkander. Sherman vraagt zijn ontslag uit zijne betrekkingomdat het hem tegen de borst stuit, de krijgskunst te onderwijzen aan jonge lieden, die wellicht weldra de wapens tegen zijn land zouden voeren. Hij keert naar het noorden terug; op het oogenblik, waarop hij Nieuw- Orleans verlaat, is de vlag der Unie alom verdwenen. Aanvankelijk was het zijn voornemen, geheel buiten de politieke gebeurtenissen te blijven, en deed hij zich tot president verkiezen van eene spoorwegmaatschappij. Doch toen weldra het eerste bur gerbloed vergoten en het fort Sumter te Charleston gebombardeerd waswas de strijd tusschen Noordelijken en Zuidelijken uitgebroken, en opende zich een schoone loopbaan voor allen, die de eigenschappen en de wetenschap van den waren krijgsman bezaten. Sherman begreep dit, en deed het verzoek, niet om vrijwilligers, voor drie maanden in dienst gesteld, te bevelen, maar menschen met eene verbintenis voor drie jaren //welke men den tijd heeft, behoorlijk te oefenen en waarmede men goede diensten kan verrichten. Het antwooid liet zich niet wachtenhij werd benoemd tot kolonel en naar Washington geroepen. Hiermede eindigt het eerste gedeelte van zijn leven. Hij is thans op den leeftijd, waarop de mensch in al zijne kracht, het verstand het machtigst is. Ijverig en eervol heeft hij onophoudelijk gestreden tegen de wederwaardigheden en teleurstellingen des levens. Zijne opvoeding is geheel voltooiduit een der beste scholen der wereld voortgekomen, heeft hij in Californië geleerd, welke de onontbeerlijke behoeften en wetten der samenleving zijnals chef van een groot bankiershuis heeft hij ruime zaakkennis en menschenkennis opgedaan. Elke betrekking, die hij heeft bekleed, heeft zijne ondervinding vermeerderd, en in allen heeft hij eene zeldzame standvastigheid en een nog zeldzamer beleid getoond. Wij zullen tnans zien, hoe hij deze eigenschappen in toepassing heeft gebracht bij de leiding van een grooten oorlog.

Militair Tijdschrift | 1876 | | pagina 361