359 hoorde, dat terugtrok en te midden van eene gedesorganiseerde me nigte, doch //die weinig bewogen was", moest hij zijne oude kanton- nementen weder betrekken. Onder de beschutting van de voor Washington aangelegde werken begon men thans het moeilijke werk der'reorganisatie. De menschen waren reeds afgemat en wilden heengaan. Zij werden zoo muitziek, dat geheele regimenten bij wijze van discipliuairen maatregel naar Florida moesten worden verbannenen dat Sherman op zekeren dag het geschut voor zijne eigene brigade in batterij moest brengen, met de bedreiging, deze met schroot te zullen beschieten. Op een anderen dag kwam, nadat de troep uit elkander gegaan was, een officier op hem aangeloopen, met de mededeeling dat hij naar New-York ging, en de vraag of hij hem daar van dienst kon zijn. Hoe, antwoordde Sherman hem, gaat gij naar New-York? Ik herinner mij niet, uw verlofpas geteekend te hebben. Neen, hernam de officier, maar ik heb geen verlofpas noodig. Ik heb mij verbonden, drie maanden te dienen; deze tijd is verloopen. Het gouvernement kan mijne bezoldiging houden, dat is mij onverschil lig. Ik ben advocaat, ik heb mijne zaken nu lang genoeg verwaar loosd, en ga heen. Ik merkte op, verhaalt Sherman, dat een aantal soldaten waren blijven staan om hem te hooren, en ik zag dat, indien deze officier mij kon trotseeren, zij allen hetzelfde zouden doen. Ik zeide hem dus droogweg, dat de kwestie van zijn dienst tijd aan de bevoegde autoriteit zoude worden onderworpen en de beslissing later bekend gemaakt zoude worden; doch dat hij soldaat was en moest gehoorzamen totdat hij een behoorlijk ontslag erlangd had. Indien gij beproeft, voegde ik er bij, zonder vergunning heen te gaan, is dat een daad van muiterij, en zal ik u doodschieten als een hond. Gaat thans in het fort terugonmiddellijken pas op, u er niet zonder mijn last uit te verwijderen. Ik droeg een kapotjas, en had misschien wel mijn hand in mijn borst. Hij keek mij onbewegelijk aanaarzelde en ging terug naar het fort. Eenige uren later ontmoette Sherman den president Lincolndie in open rijtuig met Seward reed en het kamp wilde bezoeken. Hij vroeg Lincoln, of deze de soldaten dacht aan te spreken, en verzocht hemop het toestemmend antwoordalle kreten toe juichingen en verwarring tegen te gaaner bijvoegende, dat er al genoeg hoerra geroepen was vóór en na Bull's Run om de beste troepen in wanorde te brengen. Men had nu behoefte

Militair Tijdschrift | 1876 | | pagina 364