aan ware soldaten en koelbloedige mannenniet aan schreeuwers en levenmakers. Hierop werden de troepen verzameld en Lin coln hield zijn speech, in zijn rijtuig staande. Bij eene zin snede ziiner rede, begonnen de soldaten hem toe te juichen. Hinde ren, zeide hij, schreeuwt niet; ik beken, dat ik persoonlijk wel van een hoerra houd; maar kolonel Sherman zegt dat dit niet militair is, en wij kunnen niet beter doen dan ons aan zijne meening te hou den. Aan het slot zijner aanspraak zeide hij, dat hij, als president, op perbevelhebber van het leger was, en vroeg hij of iemand hem ook iets te zeggen had. Op dit oogenblikverhaalt Shermau, zag ik den officierdien ik des morgens op zijne plaats gezet had. Zijn gelaat was bleek en de lippen samengetrokken. Ik voorzag eene scène. Hij baande zich een weg door de menigte tot aan het rijtuig, en zeide: Mijnheer de President, ik kom mij beklagen. Heden morgen ben ik den kolonel Sherman gaan sprekenen hij heeft mij gedreigd mij een kogel door het hoofd te zullen jagen. De President, altijd in zijn rijtuig staande//een kogel door het hoofd te zullen jagen r Ja, mijnheer, hij heeft mij gedreigd mij te zullen doodschieten. Lincoln zag hem en daarna mij aan, bukte zich naar den officier en zeide hem, eenigszins fluisterend maar toch zoo dat allen het konden hooren: //Wel mijnheer, indien ik in Uwe plaats was en hij mij gedreigd had, mij een kogel door het hoofd te zullen jagen, zou ik de zaak niet vertrouwenwant ik geloof dat hij in staat zou zijn het te doen ook." De officier verdween, de menschen begonnen te lachen en Sherman bedankte den président, met de mededeeling dat dit antwoord hem krachtig zou steunen om de discipline te handha ven, Van dezen dag af was het wederzijdsch vertrouwen gevestigd, dat deze beide mannen elkander te midden van zoovele gebeurtenissen hebben betoond. Terwijl het leger van den Potomac in orde gebracht werd en zich tot nieuwen strijd gereed maakte, kreeg Sherman den last, zich te begeven naar het westen, waar hij zijne geheele verdere carrière zal maken. Wars van alle tusschenkomst der staatslieden in de militaire zaken, verzocht hij voor zijn vertrek en als een gunst, slechts in eene ondergeschikte betrekking geplaatst te worden. Lin coln haastte zich, hem dit verzoek toe te staan, er bijvoegende, dat zijne grootste moeilijkheden ontstonden door de vele generaals, die integendeel allen aan het hoofd der zaken wilden staan of het hoogste kommando wilden voeren. Eene ondergeschikte rol wordt in den 360

Militair Tijdschrift | 1876 | | pagina 365