361 daad te Louisville, aan de Ohio, aan Sherman opgedragen. Hij wordt daar belast met het organiseeren eener locale verdediging en kwijt zich met ijver van zijn taak; maar hij begrijpt dadelijk het nuttelooze van kleine plannen en kleine middelen, van de versnip pering der krachten in den beginnenden reuzenstrijdwaarvan hij in de eerste plaats den omvang voorziet. Eene kleine uitweiding is hier noodzakelijk. Californië, te ver verwijderd om in den strijd gewikkeld te worden, en de landen aan de overzijde van den Misissippi, als zeer schaars bevolkt, ter zijde latende, omvat het oorlogstooneel de geheele land streek begrepen tusschen den Atlantischen Oceaan en even genoemde rivier. Deze landstreek is, van het Noord-Oosten naar het Zuid- Westen, doorsneden door het Alleghani-gebergtedat ongeschikt is voor militaire bewegingen. De van dezen bergketen ontspringende Potomac aan de oost-, en Ohio aan de westzijde vormen de grens tusschen de noordelijke staten en het gebied der separatisten. In de streekten oosten der Alleghani's gelegenvindt men de beide hoofdsteden van de twee vijandelijke regeeringendie vau Lincoln en van Jefferson Davis. Yijf-en-twintig mijlen scheiden die twee steden van elkander. Op dit terreinbesloten tusschen de ber gen en de zee, bedekt met bosschen en door een aantal rivieren door sneden, wordt de strijd, te Bull's Run aangevangen, gedurende vier jaren zonder ophouden voortgezet. Beide partijen willen de hoofd plaats van den tegenstander bemachtigen militaire combinatiën, groote strategische handelingen komen hier niet voor. Het terrein is te klein en te bedekt; de beide legers zijn voortdurend met elkander in aanraking, maar beide verschanst. Afwisselend werpt de eene partij zich op de andere, wordt onveranderlijk teruggeworpen en keert terug naar hare verschansingenwaaruit het ook onmogelijk is haar te verjagen. Honderd duizende menschen worden met dit aan houdend heen- en weertrekken opgeofferd; doch het Noorden is het meest bevolkt; tegen één soldaat-van het Zuiden kan het Noorden er drie of vier verliezen. De dag zal komen waaropvolgens de onverbiddelijke logica van den oorlogdeze verschrikkelijke worsteling zal eindigen in stroomen bloeds, ten gevolge van herhaalde slagen, die het Zuiden van al zijne strijdbare mannen zullen berooven. In den gordel ten westen der Alleghani's, waar Sherman geplaatst is, heeft de oorlog een ander karakter. Daar zijn onmetelijke vlaktenmet groote bevaarbare stroomen en in alle richtingen met 16

Militair Tijdschrift | 1876 | | pagina 366