362 spoorwegen doorsneden. Dit prachtige land, de graanzolder van de geheele wereld, is rijk aan menschen, aan paarden, aan levensmid delen van alle soort. Indien men al deze hulpmiddelen in handen des vijands laat, zal men zijne macht verdriedubbelen. Hij zal dan sterk genoeg zijn om de lijn der Ohio over te steken en verwoes ting te brengen in de rijke streken van het Noorden. Tegen derge lijke handeling is verdediging onmogelijk, de verdedigingslijn is te uitgestrekt. Om haar te voorkomen, heeft het Noorden slechts een middel: aanvallend op te treden, zich meester te maken van de rivie ren, de spoorwegen te vernielen, in het kort, oorlog, in waarheid oorlog te voereneen oorlog, die aan het genie van een man ver oorlooft, alle plannen van den ander te verijdelen. Ziedaar de overwegingen van Sherman gedurende zijne bevelvoering te Louisville, toen hij in kleine hoopjes, ten behoeve eener nood lottige verdediging, de krachten zag versnipperen waarmede een clief hij was er nog ver van verwijderd, te denken dat hij dat zelf zoude zijn den vijand beslissende slagen konde toebrengen. Toen de minister van oorlog, Cameron, te Louisville aankwam, ging Sherman hem deze overwegingen mededeelen. Hij betoogde de gebiedende noodzakelijkheid om aanvallend te werk te gaanen ein digde met te zeggen dat niet meer dan 200.000 man noodig zouden zijn om het Westen, tot aan de golf van Mexico, te heroveren. Ca meron sloeg de handen in de lucht en zeide: Groote God, van waar moet ik die halen Sherman verzekerde dat eene menigte mannen in het Noorden zouden willen komen, indien men hunne diensten wilde beloonen. Hij besprak het onderwerp verder volledig en vriendschappelijk, en meende indruk op den minister gemaakt te hebben. Maar nauwlijks was Cameron met zijn gevolg te Washington teruggekomen, of een der dagbladen, waarschijnlijk ingelicht door een der reporters die het onderhoud hadden bijgewoond, gaf hier van een verslag en deed het onzinnig voorstel uitkomenin het Westen een leger van 200.000 man op de been te hebben. Alle couranten herhaalden om strijd deze praatjes en drukten op het onzinnige van Sherman's wenschen. Weldra ging dit scheldwoord van het voorstel op den voorsteller over, en de dagbladen deelden het smartelijke nieuws mede, dat de kolonel Sherman Tcranlczinnig geworden was. Men herhaalde dit van mond tot mond, en het gerucht kwam weinige dagen later tot hem, juist op het oogenblik

Militair Tijdschrift | 1876 | | pagina 367