dat hij in een ander kommandement was overgeplaatst. De mee ning, dat zijne geestvermogens waren gekrenkt, volgde hem op zijne nieuwe standplaats, waar men hem bewaakte op eene wijze, die alle gezag onmogelijk maakte. De dagbladschrijvers en dagbladen vervloekende, begreep Sherman, dat hij het onweer den tijd moest laten om voorbij te trekken. Hij vroeg verlof. Toen hij terugkwam, bevond hij, dat de raad van den krankzinnige gevolgd was. Talrijke troepen werden verzameldde order, om aanvallend te werk te gaan, was gegeven en het onmid dellijk gevolg daarvan was, dat niet alleen alle gevaar voor een vijan delijken inval verdwenen en het vertrouwen op de grenzen der Noor delijken teruggekeerd was, maar dat de vijand op zijn beurt verviel in de foutdoor Sherman aangewezenom eene lange verdedigings linie te vormen en de legers van de Unie alzoo een schitterende gelegenheid te geven om voordeelen te behalen. Om te gelijkertijd de aanvallende beweging en alle militaire operatiën in het Westen te leiden, had men van Washington naar Saint-Louis een knap ge neraal, een voorbereider van de overwinning op de wijze van Carnot gezonden; een van die generaals, die de veldslagen winnen in hun kabinet. Eens op een avond bevond Sherman zich alleen met hem en den chef van den generalen staf De opperbevelhebber, met de beide bezoekers aan zijne zijde, zat voor een op de tafel uitgespreide kaart, met een groot potlood in de hand en vroeg, waar de lijn van de verdedigingswerken van de opstandelingen was. De chef van den staf nam het potlood en trok een lijn over Bowling-Greenenz. Daar zijn hunne position, zeide de generaal; waar die nu het beste door te breken Hierop verhaalt Sherman antwoordde de chef van den staf of ik: natuurlijk door het midden. De generaal trok toen met zijn potlood een lijn loodrecht op het midden, die bijna met den loop van de Tennessee samenviel, en zeide: «-ziedaar de ware operatielijn." Eene maand na den dag, waarop het groote poiloorl van den bu reau-generaal aldus het plan van den veldtocht had geschetst, werd het volvoerd door een vecht-generaaldie voor het eerst op het tooneel verscheen. Deze voerde het plan uit met eene zeldzame geestkracht, doorbrak de vijandelijke liniën, viel achtervolgend aan op de van elkaar gescheiden gedeelten, drong voorwaarts, alles voor hem uit verslaande en vernielende, zonder zich te verontrusten over 363 16*

Militair Tijdschrift | 1876 | | pagina 368