29 Ie officier van het Nederlandsche leger, die slechts voor eenigen tijd in den Iudischen archipel komt dienen en bovendien als zeeman, Bgenaardigheden, welke den officier van het Indische leger of reeds lutwendof geheel onbekend zijn. En omgekeerd zijn diens eigen aardigheden, als gevolg van zijne betrekking en van zijn langdurig lerblijf in de tropische gewestenden marine-officier onbekend. Waar alzoo eene appreciatie plaats heeft van elkanders eigenschap pen, kan men gerust zeggen, dat vaak wederkeerig een op onbe- lendheid gebaseerd en dus niet altijd billijk oordeel heerscht. Het jongere gedeelte van het Indisch officierskorps kent het korps marine officieren van den zelfden leeftijd bijna even goed als b. v. het Eran- jche of Duitsche officierskorps! Punten van aanraking, hoewel ze Soldoende kunnen gevonden worden, zijn er weinig voor beiden, en laar ze aangetroffen worden, zoekt men ze niet altijd. Afscheiding fs men kan het zoo dikwijls in het publiek zien meer regel dan litzondering. Ik spreek natuurlijk niet van kleine plaatsen" waar oen elkanders gezelschap noodig heeft, maar van groote centrums, paar marine en leger genoegzaam vertegenwoordigd zijn. Nu zou dit alles wel is waar niet plaats hebben, wanneer Indië, venals vroeger, weder zijn koloniale marine terugzag; maar dit ge- oelige punt hier te behandelenvalt geheel buiten het bestek van nijn onderwerp. Doch de nadeelen van de onbekendheid van het ndisch officierskorps met dat van de Koninklijke Nederlandsche aarine en omgekeerd kunnen voor een gedeelte weggenomen worden ranneer het opperbestuur toch weigerachtig blijft, Indië, evenals een igen legerwederom zijne eigen marine te geven door: eene uitbreiding te geven aan de studiën van den adelborst; de eeofficierdie een gedeelte van zijn diensttijd in den Indischen archipel oorbrengtmoet meer bekend worden gemaakt met de taalhet land n het volk van Insulinde, door het Maleisch en de land- en vol- enkunde voortaan als leervakken op te nemen in den kursus van e kweekschool der adelborsten; de kadets voor den Indischen dienst evenals zulks vroeger te 3reaa plaats vond aan de zelfde inrichting als de adelborsten ou e leiden. Het groote voordeel der ad 2° bedoelde vereenigde opleiding werd 3eds door Daendelsen daarna door Yan der Capellen, bij de oprich- ing der militaire school te Samarang, ingezien. Later had zulk ene opleiding ook plaats te Delft, en in 1852 paste men haar

Militair Tijdschrift | 1876 | | pagina 36