365 deel en besluit, de eerste hoedanigheden van den krijgsman! Be wonderen wij tevens de soldaten, die aan de oproeping 'gehoor gaven en den dag na eene nederlaag weder dapper tot den aanval over gingen, want zij, evenmin als Grant en Sherman, wisten op dit oogenblik dat de tegenpartij, voor wie zij hadden moeten wijken, 12000 man in den strijd verloren had; dat Sydney Johnston, de vijandelijke aanvoerder, gesneuveld was. Hoogsten hadden Grant en Sherman bericht ontvangen van de nadering der versterkingen, waar van de geconfedereerden de vereeniging met hunne troepen willen verhinderen. Denzelfden avond van den slag verscheen in de daad de voorhoede van die macht, doch aan de andere zijde van de rivier, en anderhalf uur na zijne samenkomst met Grant zag Sherman hun bevelhebber, generaal Buel, die hen was vooruitgegaan, in zijn bivak aankomen. Bij het ontschepen was Buel aangesproken door laf- hartigenvluchtelingen, non-combattans van allerlei soort, die aan den rivieroever waren opgehoopt en verklaarden, dat het leger ge slagen, geheel vernietigd was. Dit tooneel, met al hetgeen verder de onvermijdelijke achtergrond van een bloedigen slag uitmaakt, had een diepen indruk op hem gemaakt. Sherman deed alle moeite om hem gerust te stellen, doch blijkbaar zonder gevolg. Wellicht zag Buel in hem nog altijd den zinnelooze, den warhoofd der dagbladschrij vers. Hij scheen, zegt Sherman, mij niet te vertrouwen en her haalde onophoudelijk dat de stand van zakenvooral bij de landings plaats, hem niet beviel. Ik was indedaad bevreesd dat hij zoude weigeren, zijne troepen des nachts over de rivier te doen komen, uit vrees van slechts onze ramp nog te vergrooten. Buel liet Sherman in dien angst, doch eindigde met de troepen te doen overkomen, en, toen den volgenden morgen het gevecht met woede was hervat, zag men te midden der federalisten lange kolonnes met goed gesloten gelederen verschijnen. Op dit gezicht werden alle vermoeienissen voor een oogenblik vergeten, en het geheele leger wierp zich op den vijand, die al spoedig moest wijken. Denderden dag, na deze acht en veertig uren van spanning, toen allen eene onmisbare rust genoten, vinden wij Sherman weder aan het hoofd der kavallerie, nog vechtende, den vijand afmattende en vervolgende, de krijgsgevangenen verzamelende en zich eerst rust gunnende, toen hij den omvang der overwinning had geconstateerd en de zege had bevestigd. Ziedaar de Sherman van het oorlogsveld. Zoo was hij hier, en zoo is hij geweest bij alle gevechten waaraan hij deelnam;

Militair Tijdschrift | 1876 | | pagina 370