een koel hoofd bij een ijzeren lichaameen helder oordeel, een juist besluit, beide even snel; geen eerzucht, geen haastig verlangen om te geraken tot den hoogen rang, dien hij door den loop der dingen zal bereiken. Integendeel, wanneer hem eene taak wordt opgelegd, voert hij ze uit, en vervolgt hij de behaalde voordeelen op alle wijzen, met een wil, eene vastberadenheid, eene standvastigheid, die onwrik baar zijn; met die eenvoudige dapperheid, die nooit het gevaar zoekt, maar, indien het noodig is, elk gevaar trotseert. Na den slag kreeg Sherman twist met de dagbladschrijvers, tegen wie hij nog een wrok koesterde en waarvan de tegenwoordigheid in het leger hem de volgende overwegingen ingaf: //zij doen er slechts kwaad, leven van praatjes, vangen alle lastertaal op, verspreiden die, en eindigen met zich te vestigen in het hoofdkwartier van den een of anderen aanvoerderdie het gemakkelijker vindt om zich door hunne tusschenkomsl eene reputatie te verwerven, dan om die te ver krijgen aan het hoofd zijner troepen. Geneigd tot voorspellingen, tot het verhalen van zaken die den vijand inlichten, zijn zij tevens verplicht de zaken te beschouwen uit het oogpunt hunner patroons, en bijgevolg slepen zij de officieren mede in staatkundige twisten, hetgeen tegelijk gevaarlijk en ongeoorloofd is.'" De twist die wij be doelen kwam daardoor, dat Grant, zich meer beijverende om den vijand te verslaan dan om de algemeene nieuwsgierigheid te voldoen had verzuimd een verslag van het gevecht van Siloh op te maken zoodat de pers daarin op hare wijze had voorzien. Alle praatjes van achterblijvendende burgergeneesheeren, de personen die de gewonden hulp verleenden enz. verzamelende, verzekerde men in het openbaar dat //wij overvallen waren, dat de opstandelingen ons in onze tenten» in onze bedden hadden gevondendat de generaal Grant dronken was geweest!" Zekere Staunton was, in open brieven de voorname ver spreider van die geruchten. Sherman antwoordde hierop met nadruk en met zoodanig gevolg, dat de beschuldiger, in de publieke meening vernietigd, voortaan slechts aangewezen werd als //wijlen de heer Staunton". Jammer, dat niet alle lasteraars op dezelfde wijze be handeld worden Hiermede was het nog niet gedaan, en de laster had nog een ander gevolg. Wien zag meneenige dagen na den slagin het kamp verschijnen? Den opperbevelhebber van Saint-Louis, den man met Tiet groote potloodt Hij kwam om het leger te reorganiseerenen, zijn eerste zorg was, het kommandement te ontnemen aan Grant 866

Militair Tijdschrift | 1876 | | pagina 371