367 die tot de onbeduidende betrekking van tweeden kommandant geroepen werd. Welke belooning, na eene groote overwinning Grant verdroeg deze vernedering eenige dagen, doch besloot toen, den dienst te verlaten. Op het vernemen van deze tijding liep Sherman naar hem toe. //Gij gaat heen? Waarom? Sherman, gij weet, ik ben hier te veel. Ik ben gebleven zoolang ik kon, maar de maat is vol, ik ga heen". Sherman betoogde hem dat, zoo hij heenging, de ge beurtenissen even goed haren gang zouden gaan, alleen zou hij dan vergeten zijn; indien hij bleef zou zeker eenig toeval gebeuren, dat hem terugbracht op de plaats die hem toekwam. //Zie mij, zeide hij; in der tijd heette ik krankzinnig, ten gevolge van een ellendig courantenartikel, het thans geleverde gevecht heeft er mij weder bovenop geholpen. Gelukkig voor zich-zelven en voor zijn land, volgde Grant den raad van zijn vriend. De generaal die hem ver vangen had, werd eenige dagen daarheen geroepen waar zijn ware plaats was: in de bureaux te Washington, en Grant kwam weder aan het hoofd zijner troepen. Indien men op dat oogenblik alle krachten der Noordelijken onder een chef vereenigd was blijven houdenen flink was vooruitgedrongen, zooals Sherman dat verlangde, zou men in een jaar de resultaten hebben kunnen erlangen, die nu slechts in driejaren verkregen wer den; maar de beschikbare krachten werden versnipperd. Aan het leger van Grant, ondersteund door de vloot van Porter, viel de taak ten deel, den geheelen Misissippi te veroveren. De slag van Siloh had het bovenste gedeelte van dien stroom in de macht der Noor delijken gebracht; de admiraal Parragut was, door de inneming van Nieuw-Orleansmeester geworden van het laagste gedeelte der rivier. Na eene reeks van bewegingengevechten en ondernemingen van allerlei aard, werd Grant tegengehouden voor Vicksburg, de groote citadel, die het middelste deel van den Misissippi afsluit. Daar vinden wij Sherman weder, van het bevel over eene divisie overgegaan tot dat van een legerkorps. Uit een krijgskundig en staatkundig oogpunt was het noodig, dat Yicksburg spoedig genomen werd; maar gemakkelijk was zulks niet, want de sterkte was gebouwd op eene rots, die een moerassige bocht van de rivier beheerschte; zij was recht en links geflankeerd door twee zijrivieren, waarvan de delta's, zeer doorsneden, zich ver uitstrekten; zij was verdedigd door 30.000 man, en beschermd door een ondersteuningsleger op den eenigen vasten weg, waarlangs

Militair Tijdschrift | 1876 | | pagina 372