868 men haar naderen kon. Vele aanvallen waren mislukt. Het Ameri- kaansche denkbeeldden loop van den Misissippi te verleggenhad reusachtige doch geheel onnutte inspanning gekost. Sherman, Porter en Grant maakten allerhande verkenningen, en zochten een bruikbaren weg dwars door het bedekt en doorsneden terrein. Eens, toen de admiraal Porter met verscheidene gepantserde ka- nonueerbooten langs een der kanalen op verkenning uitgegaan was, hoorde Sherman plotseling in de verte den donder van zwaar marine- geschut. In den nacht bracht een neger hem een bericht van Porter, gerold in een tabaksblad. De admiraal deelde daarin mede, dat hij eene sterke macht infanterie en artillerie ontmoet had, dat het ka naal zoo nauw was dat hij voor- noch achteruit kon zonder een zekere nederlaag te gemoet te gaan, en dat elke uitval onmoge lijk was, vermits ieder, die zich buiten de blindeeringeu vertoonde, onmiddellijk getroffen werd door de vijandelijke scherpschutters, die zich achter de boomen hadden opgesteld. Hij verzocht Sherman om hulp, om zoo spoedig mogelijk uit dit wespennest te geraken. Deze was er de man niet naar om een vriend in nood te laten en evenmin om de zorg, hem te verlossen, aan een ander over te dragen. Zonder te berekenen met welke macht hij te doen zoude hebben, laat hij eenige bataillons opstaan, dringt ze te zamen op de eenige stoomboot, die hij bij de hand heeft, en in de sloepen, en ver trekt. De nacht is duister; de stoomboot vaart het kanaal op, ten spijt van alle hindernissen, boomen en takken, die hare schoorsteenen wegslaan en het dek schoonvegen. Weldra echter is verder opstoo- men onmogelijk; men gaat aan wal, en de marsch wordt overland vervolgd, dwars door de rietbosschen, waar men met kaarslicht den weg zoekt; dwars door moerassen, waar het water tot aau de borst komt, waar de kleine tamboers hunne trom op het hoofd, en de soldaten hunne patronen aan den hals dragen. De soldatenzegt Sherman, waren er over uit, dat hun generaal te voet was zooals zij, en wij gaven een voorbeeld van goed marcheerenwant vóór den middag had den wij 28 kilometers afgelegd. Een eerste gevecht wordt geleverd en men werpt een vijandelijk detachement overhoop, dat vergezeld was van benden negers, die, met bijlen gewapend, de boomen van het kanaal achter de flotille van Porter velden, ten einde diens terugtocht af te snijden en hem aldus krijgsgevangen te maken. De marsch wordt hierop voortgezet, versneld door het herhaald geluid van ka nonschoten. De soldaten vangen een paard, dat van de eene of andere

Militair Tijdschrift | 1876 | | pagina 373