369 plantage was losgebroken, en Sherman, geheel bemodderd, neemt daarop plaats, zonder zadel of tnig. Na den vijand, die de flotille belegerde, te hebben verjaagd, kwam hij alzoo bij Porter, wiens troepen hem met eindelooze toejuichingen begroetten. Porter komt te voorschijn uit de schuilplaats, die hij zich op het dek met een stuk van een schoorsteen had gemaakt, en men kan begrijpen, hoe hartelijk de ontmoeting der beide vrienden was, en welke genegenheid allen gevoelden voor den chef, op wien ieder kon rekenen in de ure des gevaars. Deze gebeurtenis bewees ten overvloede, dat de aanval op Vicks- burg door de kanalen en kreeken onmogelijk was. Daarop neemt Grant een beslissend besluit. Door een stoute beweging plaatst hij zich tusschen het ondersteuningsleger van den generaal Johnstondat hij verslaat, en de vesting, welke zich nu na een beleg van zes weken met hare geheele bezetting moet overgeven. De inneming van Vicksburg maakte een einde aan de belangrijkste onderneming van den oorlog. De geheele loop van den Mississippi was nu in handen van de federalisten, en de groote stroom liep nu, volgens de uitdrukking van Lincoln, van zijn oorsprong tot aan de zee zonder gedwarsboomd te worden. Na deze gebeurtenis heeft eene groote verandering plaats in den geest en de denkbeelden van Sherman. Tot dus verre was hij de verstandigste, de helderst ziende, de stoutste en de gehoorzaamste der onderbevelhebbers geweest; hij verafschuwde de staatkunde, in alle omstandigheden had hij zich bepaald tot zijn werkkring als soldaat. Als zoodanig had hij somtijds onverbiddelijk moeten optreden tegen over de bevolkingen der in opstand zijnde staten, maar persoonlijk had hij zich steeds welwillend tegenover die bevolking gedragen. Toen hij tijdelijk gouverneur van Memphis was, had hij alle zorgen aangewend om de laatste sporen van den burgeroorlog te doen ver dwijnen. Op zijn last werden de kerken, scholen, schouwburgen, magazijnen weder geopend hernam het stedelijk bestuur zijne function, en kregen zelfs de dagbladen vergunning om weder te verschijnen. Na de capitulatie van Yicksburg plaatste hij zich op een ander Hij gaf de dagbladen ecliter twee karakteristieke waarschuwingen. De eene was, niet over hem te spreken, evenmin ten goede als ten kwade. «Al wat de wereld behoeft te weten, schrijft hij, is, dat ik soldaat ben, wiens plicht het is, aan de bevelen mijner meerderen en aan de wetten van mijn land te gehoorzamen, en de constitutie te eerbiedigen; en dat, wanneer ik gezag uitoefen, ik dat doe naar mijn beste weten,

Militair Tijdschrift | 1876 | | pagina 374