371 waarin hij de noodzakelijkheid van de voortzetting van den oorlog verdedigde. Die brief werd ingezonden door tusschei.komst van Grant, met de volgende bijvoegingen: //Ik weet, dat men mij te Was hington niet begrijpt, omdat ik bij den aanvang des oorlogs niet wilde dat men dien blindelings begonzonder voorbereiding en in volslagen omwetendheid omtrent zijn omvang en doel. Ik heette toen krankzinnigen thans, nu ik er op aandring, den oorlog voort te zetten, ben ik onver zo enl aar. Doch herinner U wat, in de Hamlet, Polonins aan Laertes toevoegt: Vermijd den twist; maar zoo de twist eenmaal begonnen is, houd dan vol en zorg dat de tegenpartij u vreest. Hetgeen waar is voor een persoon is evenzeer waar voor een volk." Indien de gedachten aan rust en afkeer van den oorlog al haar tijd hadden, spoedig werd een iegelijk weder tot de werkelijkheid terug geroepen door de gebeurtenissen die zich voordeden. Terwijl Grant, Sherman en Porter hunne talenten hadden vereenigd en daardoor hadden overwonnenbehaalden de geconfedereerden weldra elders beslissende overwinningen en geen drie maanden verliepen of eerst Sherman, daarna Grant, waren in allerijl op een nieuw oorlogs- tooneel geroepen, om daar de onheilen te herstellen en een zeer onbevredigenden toestand te verbeteren. Het stelsel der kleine troe- penafdeelingenwaartegen Sherman onophoudelijk zijn stem ver heven had, had vruchten gedragen. Eene dier afdeelingen was smadelijk verslagen bij Chattanooga, op de grenzen van Georgië; eene andere, aangevoerd door Burnside, was ingesloten en de over gaaf scheen onvermijdelijk. Men wendde zich nu tot Sherman om het kwaad te herstellen. Van Washington werd getelegrapheerd //Verzoek Sherman, met alle mogelijke snelheid te handelen". Den Misissippi onder de hoede van de zeemacht stellende, gaat Sherman onverwijld met zijne troepen op marsch, maar de afstand is groot van die rivier tot aan de grens van Georgië. Men gaat gedeeltelijk te voet, gedeeltelijk te water, gedeeltelijk per spoor, op eene lijn, waar de weg en de stations door soldaten worden bewaakt tegen de ondernemingen van de guerilla's, die het land verontrusten. Een trein voert Shermanzijn staf en eenige kompagniën als geleide over. Plotseling wordt hij bij het verlaten van een station aange vallen door een 4000 man ongeregelde kavallerie, doch deze wordt afgeslagen en den volgenden morgen de marsch vervolgd. Grant was persoonlijk vooruitgegaan om het bevel over het te Chattanooga geslagen leger op zich te nemendoch bevond zich daar

Militair Tijdschrift | 1876 | | pagina 376