374 bevel over een leger; maar zij hadden niet te maken gehad met de grootste zorg van den bevelhebberde aangelegenheid der transporten en der voorziening in levensmiddelen en krijgsbehoeften. Tot dus verre streed men langs de rivieren, om het bezit van deze. Van af den aanvang hadden de Noordelijken op hunne wateren niet alleen eene gepantserde flotille gehad, die Grant en zijne onderbevelhebbers krachtig ter zijde stondmaar vooral had men kunnen beschikken over de spoorwegendie steeds levensmiddelenoorlogsbehoeften en menscheu konden aanvoeren, en hen met dezelfde gemakkelijkheid van de gewondenziekenkrijgsgevangenen en allen verderen lastigen nasleep hadden ontlast. De maritieme hulp moest nu ophouden. Reeds te Chattanooga, waar Sherman zich bevondwaren de waterwegen van geen nut meer, en de aanvoeren der benoodigdheden voor de troepen kwamen slechts bezwaarlijk aan, langs een enkelen spoorweg, dien van Nashvillehet land was vijandig en door guerilla's overstroomd. Deze partijgangers konden niets uitrichten tegen een door kanonneerbooten beveiligde transportvloot, maar de bescherming der spoorwegen tegen hunne aanvallen verlamt reeds talrijke krachten. Indien men voorbij Chat tanooga avanceert, zal dit nog veel erger worden. En toch moet men vooruitrukken; niemand meer dan Sherman is van die noodza kelijkheid overtuigd. De defensieve houding, hij zeide het 't eerst en de ondervinding gaf hem honderd malen gelijk, is de verzekering van straffeloosheid aan alle ondernemingen des vijaudszij is een ramp. Om met goed gevolg den opstand te bestrijden, moet men hem geen oogenblik rust laten. De tegenpartij geeft zich trouwens de moeite, zelf aan te wijzen waar men haar behoort te treffen. Op ongeveer 150 kilometers van Chattanooga ligt een der groote steden van Georgië, Atalanta, een belangrijk arsenaal der vijandelijke legers en, wat nog belangrijker was, het middelpunt van een dier spoorwegnetten, met behulp van welke de geconfedereerden hunne weerstandsmiddelen kon den vereenigen. Rondom die plaats werpen zij groote versterkingen op en zij maken zich gereed den weg derwaarts met een leger van 60.000 man aan een aanvaller te betwisten. Het plan van den veld tocht is alzoo aangewezenondanks alle hindernissen moet men naar Atalanta. Om te strijden en te overwinnen, beschikt Sherman over 100.000 menschen met 35.000 paarden of muildieren en 250 stukken geschut. Dit leger is uitmuntend. Officieren en soldaten kennen elkander allen, zijn volkomen gedisciplineerd en, door twee veldtoch-

Militair Tijdschrift | 1876 | | pagina 379