375 ten, in den oorlog bedreven. In dat opzicht dus geen gevaar; maar hoe hen te doen leven in een land, welks hulpmiddelen allen ter beschikking van den tegenstander staanen waar niemand de gele deren kan verlaten zonder gedood of gevangen genomen te worden Hierop is slechts één antwoord te geven: tnen moet alles medevoeren. Yan Chattanooga tot Atalanta bestaan spoorbanen, welke de vijand, terugtrekkende, zal vernielen; men zal ze ten snelste moeten her stellen en naar die herstelling de beweging des legers moeten regelen. De eerste handeling van Sherman is alzoo, te Chattanooga een depót te doen aanleggen van levensmiddelen, munitie, materialen van allerhande soort, en daarna de verzameling van een groot aantal spoorwagens te bevelen. Om tot de uitvoering van zijn plan over te gaan, vaardigt hij een besluit uit, dat het vervoer van reizigers en koopmansgoederen over alle spoorwegen in zijn kommandement wordt gestaakt, vermits alle treinen noodig zijn voor de militaire trans porten. Tezelfder tijd, voorziende dat de spoorwegmaatschappijen zullen trachten hun materieel aan dien gedwongen dienst te onttrek ken, laat hij officieren op verschillende posten ware muizenvallen plaatsendie alle treinen bij aankomst aanhoudentotdat hij een honderdtal locomotieven en een duizendtal wagens bij elkander heeft. Deze maatregelen gaven natuurlijk aanleiding tot hevige klachten. Men wendt zich tot Lincoln, die tusschenbeide komt; doch Sher man houdt vol en antwoordt, dat eene groote veldtocht, eene be slissende veldtocht, begint; dat de spoorwegen niet te gelijk kunnen dienen voor het publiek en voor het leger, dat men tusschen deze moet kiezen. Lincoln zwijgt, en Sherman vervolgt zijne toebereid selen. Nadat de dienst der spoorwegen afdoende geregeld was, spant hij zich in, om het leger zoo beweegbaar mogelijk te maken. Offi cieren en soldaten moesten voor vijf dagen levensmiddelen bij zich dragen. Het hoofdkwartier had slechts zes voertuigen; het personeel was trouwens weinig talrijk. Een groote staf, zegt Sherman, betee- kent verdeeling van verantwoordelijkheid, langzaamheid van handeling en besluiteloosheid; een beperkte staf daarentegen wil zeggen werk zaamheid en vereeniging naar het doel. Het bureau-materiëel vulde een doos, zoo groot als een //kaarsenkist"de schrijverij werd tot een uiterst minimum teruggebracht. Aldus georganiseerd, werd het leger van Sherman in beweging gestelddrie korpsen vormende onder de generaals Thomas, Macpherson en Schofield. Drie lange maanden waren noodig om de 150 kilometers van

Militair Tijdschrift | 1876 | | pagina 380