377 komen waar de vijand nog eene krachtige poging waagt. Gebruik makende van een oogenblik, waarop de ruiterij der federalisten is uitgerukt en deze dus niet van verre gewaarschuwd kunnen worden, verlaat de geconfedereerde generaal Hood Atalanta met het grootste deel zijner macht. Snel in den nacht dwars door de bosschen mar- cheerende, tast hij het leger der Unie in den rug aan. De ver rassing is volkomen. Terwijl de vijandelijke kavallerie de parken tracht op te lichten, komt de infanterie, door de bosschen aan het oog onttrokken, te midden van de kampen der federalisten, de am bulances, de bivaks der artillerie, en sticht daar groote wanorde. Macpherson, de rechterhand van Sherman, op 34-jarigen leeftijd tot het bevel over een legerkorps geroepen, had juist eene samenkomst met zijn chef, toen het geluid van geschut- en geweervuur in eene niet verwachte richting het gevaar openbaarde. Hij springt in den zadeleenige oogenblikken later keert het paard alleen, geheel bebloed terug, en men brengt het lijk van Macpher son bij Sherman, wiens hoofdkwartier reeds met kogels is overstelpt. Het is een hachelijk oogenblik, maar de bevelen worden kort en duidelijk gegeven. Te gelijk in front en in den rug aangevallen, houden Sherman's soldaten prachtig stand en weerstaan zij den ruwsten schokdie het moreel van een leger kan treffen. De vijand trekt eindelijk met zware verliezen af, de federalen begraven 3200 zijner lijken op het slagveld. Zijn weerstandsvermogen was uitgeput. De strijd, die van Chattanooga tot Atalanta was gevoerd en Sherman 27,000 gewonden had gekost, neigde nu ten einde door den val van laatstgenoemde stad. Sherman, het beginsel in toepassing brengende dat de krijgskunst voor alles daar in bestaat, dat men nagaat wat tegenover de tegenpartij mag worden gewaagd, verlaat zijne ge- meenschapslijnen om zich, met eene stoute beweging, op die des vijands te werpen. Deze handeling, als onvoorzichtig door zijne on derbevelhebbers afgekeurdgelukte volkomen en besliste de ontrui ming van Atalanta, dat dadelijk door den overwinnaar werd bezet. De val van deze plaats was van veel gewicht; hij had zich zoo lang laten wachten, dat men er bijna aan wanhoopte. Op hetzelfde oogenblik scheen Grant voor Richmond schaakmat te zijn. Eindelijk stond de verkiezing voor een president voor de deur, en de vraag was of Lincoln, de voorstander van de voortzetting des oorlogs tot aan de onderwerping van het Zuiden, dan wel de kandidaat van hen die dadelijken vrede, en daarmede de verscheuring der Unie wenschten,

Militair Tijdschrift | 1876 | | pagina 382