378 verkozen zoude worden. In al deze omstandigheden was het nieuws van Sherman's overwinning driedubbel welkom. In den oorlog is nog niets gedaan zoolang nog iets te doen over blijft, en Sherman was er de man niet naar om op zijne lauweren te gaan rusten; te minder, nu zijn doorzicht hem de bezwaren van zijn toestand helder deed inzien. Naar zijne meening was het on mogelijk te Atalanta te blijven. De vijand is te veel verzwakt om de daar vereenigde macht aan te vallendoch hij kan deze doen uithon geren door den met zooveel zorg herbouwden spoorweg af te snijden, welke de eenige verbinding vormt met de Noordelijke staten en, van Nashville tot Atalanta, 400 kilometers vijandelijk land doorsnijdt. Tot dus verre waren de storingen, door maraudeurs of de raids der kavallerie veroorzaakt, weinig beteekeuend geweest, omdat de treinen, vier aan vier, met sterke bezettingen, loopende, in staat wa ren zich tegen hen te verdedigen; terwijl de bruggen en tunnels be veiligd waren door kleine versterkingen, zoodat de aan den weg toe gebrachte schade spoedig hersteld was. Doch dit zou veranderen, wanneer een geheel legerkorps zich tot taak stelde, den voor het le ven der federale troepen on misbaren spoorweg buiten dienst te hou den. Het leger van Hood was zeer beweegbaar, en beschikte over alle hulpmiddelen van een bevriend land, waar Sherman zelfs geen spionnen kon vinden; het zou dus zonder twijfel zijn marsch geheim kunnen houden, en onverwacht op zekere punten van deze lange lijn aanvallen en daar onherstelbare verwoestingen aanrichten. Opdat Sherman, die dit gevaar kent, het ook niet vergeet, deelt Jefferson Davis, het hoofd van de separatisten, die, getroffen door den val van Atalanta, naar Richmond gesneld was, met dat gemis aan tact en geheimhouding, waardoor staatslieden zich zoo dikwijls in mi litaire zaken kenmerken, aan zijne soldaten mede dat zij de gemeen schap van den vijand zullen verbreken, en belooft hij aan het Noor delijke leger, dat het, door den honger overwonnen, eene even ramp spoedige aftocht zal maken als die van Napoleon na Moskou. Maar Sherman zal hem deze voldoening niet geven; in zijn brein is het verlaten van Atalanta reeds bepaald. Doch als hij het verlaat, zal het niet zijn om terug te trekken en alzoo het zoo duur gekocht succes weder te verliezenhet zal zijn om den vijand in het hart te treffen, door verwoesting en wanorde te brengen in het middelpunt van den opstand. Hij wil nu, Atalanta verlatende, afzien van de onmogelijke verde-

Militair Tijdschrift | 1876 | | pagina 383