379 diging van lange spoorweglijnen, en zijn leger in tweeën verdeelen. Het eene, onder de orders van zijn onderbevelhebber, den generaal Thomas, zal terugtrekken naar den kant van Nashville; met het an dere zal hij, alle gemeenschapslijnen veronachtzamende, den grooten staat Georgië, van Atalanta tot aan de zee, doorsnijden, op zijn weg de arsenalen, de spoorbanen des vijands vernielende; de zeeplaatsen in den rug nemende confederatie geheel desorganiseeren en alzoo de laatste middelen van den weerstand uitputten. De ondervinding van den te Atalanta geëindigden veldtocht leert hem, dat de vijand niet in staat is, Hood's krijgsmacht te versterken, zoodat deze voortaan niet meer dan 40.000 man zal tellen. Indien Hood hem wil vervol gen, of, wanhopende Sherman te bereiken, zich op den generaal Tho mas wil werpen, zal hij in beide gevallen een voldoende macht tegen over zich vinden. In afwachting, dat dit plan te Washington wordt goedgekeurd» bereidt Sherman de uitvoering voor, zonder eene minuut te verliezen of zich door eenige overweging te laten ophouden. Zijne eerste han deling is, de geheele burger-bevolking uit Atalanta te verjagen. Ik had zegt hijgezien hoe Memphis, "Vicksburg, NatcherNieuw- Orleans den vijand waren ontnomen en elke stad dadelijk door min stens eene divisie was bezet, zoodat elk voordeel onze strijdkrachten verzwakte. Ik wist, dat de vijandelijke bevolking in dezen maatregel twee zaken zoude zien; ten eerste, dat het met ons geen gekscheren was, en ten tweede dat, zoo zij in de daad, volgens hare gelief koosde kreet, in de laatste gracht wilde sterven, het uur daarvoor thans ge komen was. Het verblijf alhier van eene arme bevolking zou ons, vroeg of laat, verplichten, in hare voeding te voorzien. De verdrij ving der bevolking had met kracht plaats, in spijt van de protesten, door die nutteloos bariaarscJie handeling opgewekt, en Atalanta werd aldus eene eenvoudige militaire post, die elk oogenblik zonder be zwaar kon worden verlaten. Intusschen verloopt de tijd, en de macbthebbenden te Washington haasten zich niet, hunne goedkeuring te hechten aan een plan de campagnedat hen met verbazing vervult. Dit uitstel hindert Sher man, want hij twijfelt niet, of Hood zal zich dat ten nutte maken. Inderdaad verneemt hij op een schoonen morgen, dat Hood verdwe nen is. Waarheen? Ongetwijfeld om de orders van Jefferson Davis ten uitvoer te leggenen ergens dien ongelukkigen spoorbaan te vernielen, die voor het federale leger eene levenskwestie is; doch

Militair Tijdschrift | 1876 | | pagina 384