•384 man. Hieruit blijkt, dat in den oorlog de grootste resultaten dikwijls met weinig offers verkregen kunnen worden, mits men te beschikken hebbe over aanvoerders, die juist en op het goede oogenblik, zonder aarzeling, zonder uitstel hun slag weten te slaan. Deze zijn zeldzaam Doch zijn leger van Atalanta tot Savannah voerende, had Sherman nog slechts eene eerste schrede gedaan naar zijn doel. Op den weg naar Richmond, zegt hij, moest de vijand ons tegenhouden en ver slaan, anders zou noodzakelijk de oorlog gedaan moeten zijn. Lincoln en Grant hebben, nu de uitslag van den tocht zoo ge heel de voorspellingen van Sherman hebben bewaarheid, zoo vol ver trouwen in zijn blik en zijn oordeel, dat zij, instede van hem be velen te gevenveeleer hem vragen wat nu verder gedaan moet worden. Terzelfder tijd vernam men, dat ook in het Westen zijn vermoeden was bevestigd geworden; Hood, woedend dat men zich niet meer aan hem stoorde, had zich te Nashville op de versterkin gen van den generaal Thomas geworpenen deze waren voor hem een leeuwenkuil geweest; zijn kleine leger was ten eenemale verslagen, en wat er van over bleef, trachtte over de bergen Yirgiuië te be reiken. In Yirginië waren alzoo de laatste krachten van den opstand vereenigd. Daarheen zal Sherman zich- nu, aan het hoofd zijns legers, begeven. De mogelijkheid bestaat schrijft hij aan Grantdat Lee Richmond verlaat, U vermijdt en mij aanvalt; in dat geval re ken ik er op, dat gij hem op de hielen zult zijn. Ik ben zeker, dat ik het geheele net van spoorwegen van Noord- en Zuid-Carolina kan vernielen en met de eerste lentedagen aan de Roanok kan zijn. Indien Gij u sterk genoeg acht om Lee uit zijne verschansingen te verdrijven, reken ik mij in staat, hem in het open veld te weerstaan. Na een wintertocht van twee maanden komt Sherman te Golds- borough, op de grenzen van Virginië, aan. Onderweg had het leger Columbia, de hoofdstad van Zuid-Carolina, bezet en verbrand; Char leston had zich overgegeven en alle spoorwegen waren vernield. De kring vernauwde zich meer en meer om het brandpunt van den op stand. Jong en oud, rijk en arm verloor zijne illusiën. De beslissende crisis naderde. In de erkende onmogelijkheid om de liniën van Richmond stormenderhand te nemen, moest men de insluiting voltooien, ten einde den vijand door den honger tot de over gaaf te dwingen. Aan het leger van Sherman werd deze taak op gedragen. Waarschijnlijk zou Lee, in stede van zich te doen in sluiten, uit zijne verschansingen te voorschijn komen en, met de van

Militair Tijdschrift | 1876 | | pagina 387