385 alle zijden saamgeraapte troepen van Johnston, een laatsten Moedigen slag leveren; hetzij aan Grant, hetzij aan Sherman, voordat beider legers zich vereenigd hadden. De beide aanvoerders waren hierop voldoende voorbereid. Lincoln, wiens uren reeds geteld waren, her haalde voortdurend dat reeds genoeg bloed vergoten was, en vroeg of een laatste veldslag niet vermeden zou kunnen worden. Wij kun nen er niets aan doen, antwoordde Sherman, dat zal van den vijand afhangen. De president vroeg daarop, of Lee niet per spoor naar het Zuiden zoude kunnen ontsnappen. Neen, meende Sherman, hij kan niet heengaan zonder zijn leger te ontbinden, en dit, eens ontbon den, zal zich nimmer meer vereenigen; ik heb de spoorwegen van het Zuiden in zoodanigen toestand gebracht, dat in langen tijd nie mand daarvan gebruik zal maken. Hierop zeide Grant: Wie zal hun beletten de spoorstaven weder te leggen O, hernam Sherman, mijne menschen doen niets ten halve. Elke rail is verhit, en daarna ge bogen gelijk de horens van een ram zij is onherroepelijk onbruikbaar. In zijn hoofdkwartier teruggekomen, stelt Sherman zijne troepen in beweging, om de verbinding met Grant uit te voerendoch weldra verneemt hij, dat het bestuur der geconfedereerden en het leger van Lee Richmond verlaten hebben, en kort daarop ontvangt hij een te legram, blijkens hetwelk Lee heeft gecapituleerd. Twee dagen later kwam het bericht dat Lincoln was vermoord, en tevens dat ook Johnston in onderwerping wenschte te komen. Sher man teekende den 26steQ April 1865 met Johnston de overeenkomst, die den burgeroorlog tot een einde bracht. Hiermede eindigen de gedenkschriften van den man, wiens merk waardige loopbaan hierboven is geschetst. Evenals Grant heeft hij zijn hoogen rang hij is thans opperbevelhebber van het leger der Yereenigde Staten geheel aan zich zeiven te danken gehad. Yoor den krijgsdienst opgevoeddoch slechts de beginselen der krijgs kunst kennende, hebben beide plotseling al de moeilijkheden moeten overwinnen van een grooten oorlog, zonder dat er traditiën waren die hen konden .leidenmaar ook zonder dat eenige routine van vroe ger hen tegenhield zij hebben die moeilijkheden weten op te lossen met een beleid en eene oorspronkelijkheid, die ieder met vrucht kan bestudeeren. En Sherman was onder allen degene, die de helderste blik had, en die de ondernemendste en meest vastberadene van al de Amerikaansche generaals is geweest. K. 17

Militair Tijdschrift | 1876 | | pagina 388