392 nooten, later mijne tegenstanders geworden, wien dit artikel in han den zou kunnen vallen. Zij zullen begrijpen waarom ik tot heden gezwegen heb, en mij niet beschuldigen van partijdigheid, want het zou van hunne zijde verwaten zijn te gelooven, dat ik zoolang wrok jegens hen heb blijven koesteren. Om een volledigen arbeid over de geneeskundige diensten van het leger gedurende den treurigen oorlog van 187071 te kunnen ver richten kan ik geen beteren gids kiezen dan het uitvoerige verslag, onlangs door Dr. Chenu uitgegeven. Uit dit verslag, opgemaakt door een man, wiens gezag in deze zaken door niemand betwist wordt, zorgvuldig herzien en gezuiverd door allen, die er belang bij hadden de waarheid niet van alle kanten te toonen zal ik met ruime hand putten, het aanvullende met officiëele geschriften, gesproten uit dezelfde bron, en met mijne eigene herinneringen. Duidelijkheidshalve is het noodig het onderwerp in twee afge scheidene deelen te splitsen. Er zijn werkelijk bij de organisatie van de militaire heelkunde twee zeer verschillende vraagstukken op te lossen. Vooreerst heeft men de zorg, aan de gewonden te wijden op het slagveld; vervolgens heeft men de zorg in het hospitaal; met andere woorden: er zijn, wat men noemt, de beweeglijke ambulances en de vaste ambulances. Zij loopen te veel uiteen door haren aard en hare vereischten om ze te kunnen samensmelten en ze uit een zelfde gezichtspunt te beoordeeleu. Ik hoop den lezer te bewijzen, dat beide op betreurenswaardige wijze zijn georganiseerd geweest, en dat zij grondige hervormingen vereischen om waarlijk nuttig te zijn. De beweeglijke ambulances. In den jongsten oorlog heeft zich een geheel nieuw feit voorge daan: het burgerlijke element is bij de militaire heelkunde ingevoerd geworden, en de bijzondere omstandigheden, waarin men verkeerde, hebben het in staat gesteld, spoedig de overhand te nemen en de eer ste rol te spelen. De geneeskundige dienst van het leger, zeer slecht ingericht, gelijk men weet, en ten eenemale ontoereikende, was wel dra beneden zijne taak; de noodzakelijkheid, nieuwe legers te schep pen met dezelfde kaders, verplichtte het bestuur, een beroep te doen op de burgerartsen, die zich in grooten getale aanboden, op de slag velden en in de hospitalen het korps officieren van gezondheid ver-

Militair Tijdschrift | 1876 | | pagina 389