394 volgtrekkingen trof ook het eerste de gemoedereu, omdat alle gou vernementen en alle volken er belang bij hadden. Een Zvvitsersch burger, de heer H. Dunant, secretaris van de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen te Genève, begon den kruistocht, en zonder zijne geestkracht zou het denkbeeld, dat in alle hoofden kiemde, misschien in dezen oogenblik nog in den staat van een filosofischen wensch verkeeren. Na twee jaren inspanningen bereikte hij zijn doeleene conferentie van officiëele afgevaardigden uit verscheidene Europeesche natiën vereenigde zich te Genève en stelde den 22eu Augustus 1864. eene conventie of overeenkomst opdie door bijna alle staten werd. aangenomen en het beginsel der onzijdigheid van de ambulances, van de hospitalen en van het geneeskundig personeel der legers vaststelde. In den oorlog van 1866 werd er eene eerste toepassing van gemaakt de ondervinding toonde weldra, dat de tien artikelen, die de con ventie uitmaakten, onvoldoende en dikwijls dubbelzinnig waren. Eene nieuwe officiëele conferentie vereenigde zich te Genève in 1868 en nam een ontwerp van vijf additioneele artikelen en eene bijzondere conventie voor den oorlog ter zee aan. Deze toevoegsels zijn tot heden niet bekrachtigd geworden door de mogendheden, die de con- venlie van 1864. onderteekend hebben. Dit verklaart het verschil in uitlegging door de Eranscheen Duit- sche gezaghebbenden in den oorlog van 1870; de eersten beschouw den de geheele conventie als verplichtend voor iedereende laatsten beschouwden de uitvoering van de additioneele artikelen als geheel facultatief. Ik zal het gedeelte der conventie, dat op de legers te land be trekking heeft, in zijn geheel aanhalen, want het is bij den grooten hoop zeer weinig bekend, ofschoon het dikwijls in den mond wordt genomen. Conventie van 1864;. Ie. De militaire ambulances en hospitalen zullen als onzijdig wor den erkenden als zoodanig beschermd en geëerbiedigd door de oor logvoerendenzoolang er zich zieken of gekwetsten in zullen bevin den. De onzijdigheid zou ophouden, zoo deze ambulances of hospi talen door eene strijdmacht werden bewaakt. *2e. Het personeel der hospitalen en ambulances, daaronder be grepen de intendance, de beambten voor den gezondheidsdienst, voor

Militair Tijdschrift | 1876 | | pagina 391