400 van de opereerende legerkorpsen, in onkunde verkeerende omtrent hunne plannen en bewegingen, dwaalden rond van het eené naar het andere, verloren haren tijd met moeilijke en nuttelooze reizen, vielen elk oogenblik in handen van den vijand, werden aan de Belgische grens teruggezonden en kwamen dikwijls in Prankrijk terug na veel tijd vermorst en weinig diensten bewezen te hebben. De voorbeelden van zulke omzwervingen zijn voor het grijpen. //De ambulance", zegt haar hoofdarts, Dr. Marc See, //vertrok uit Toul den l-3en Aug. om tien uur 's morgens, hield een paar uren te Ro- zières stil, waar de bevolking haar eene buitengewone geestdrift toonde, en bereikte, tegen zes uur, de hoogte, die Dieulouard beheerscht. //Op dat oogenblik werden tal van schoten gehoord van den kant der spoorbaan de ambulance daalde dadelijk naar het dorp af, waar zij twee gekwetsten vond, behoorlijk in een huis verpleegd. Nauw- lijks had zij hen ondervraagdof het dorp werd door den vijand bezetWij moesten kampeeren op een groot weiland aan de boorden van de Moezel, ons aangewezen door den Pruisischen bevelhebber van Pont-a-Mousson. Maar ons verblijf in dit kamp, in den aanvang draaglijk, werd den volgenden dag eene ware gevangen schap, en ik moest al mijn best doen om er uit te geraken" Rap port sur la campagne de la deuxieme ambulance de la sociétéde se- cours aux blessespar le Br. Sée. Paris1871, chez V. Masson). //Intusschen", zoo schrijft Dr. Armand Desprès, hoofdarts der 7e ambulance, //hoorde men den 29eQ en den 30 'n het kanon en het geweervuur aan den kant van Mouzon men kondigde de komst van den maarschalk Mac Mahon te Carignan aan. Daar het mij niet toescheen, dat het Pransche leger overwinnaar was, besloot ik inlichtingen te gaan inwinnen te Carignan, waar men mij gezegd had, dat veel ge kwetsten waren. Ik nam in een rijtuig 5 artsen en 3 ziekenop passers mede; ik was te paard, vergezeld van een foerier. Te Li- vaytwee uren aan deze zijde van Carignanzijn wij te midden van een Pruisisch legerkorps gevallen, dat, door Douzy gaande, des nachts te Sedan moest komenBij aankomst te Auflance door ulanen vervolgd, deed ik het rijtuig, dat mijne artsen vervoerde, on middellijk op Belgisch gebied overgaan. Wij, steeds vervolgd door de ulanenzijn België binnengeredenmaar niet zonder een schot te hebben gekregen van Pransche tolbeambten". Bulletin de la société franqaise de secours aux blesses, no. 9; 1871.)

Militair Tijdschrift | 1876 | | pagina 395