401 Ten gevolge van deze slecht bestuurde ondernemingdie hem ver plichtte langen tijd rond te wandelen van Balan naar Thionville en van Thionville naar Metz, kon Dr. Desprès, die een geneeskundige hulp van 22 personen bij zich had, gedurende den veldtocht van Se dan slechts 200 gekwetsten verplegen, terwijl, naar het zeggen van alle ooggetuigen, het getal gekwetsten, die hulp wachtten, aanzienlijk was na de noodlottige gevechten van 80 Aug. en 1 Sept. Behalve twee of drie uitzonderingen hebben al de ambulances meer of min hetzelfde lot ondergaan, en dat wel gedurende den geheelen loop vau den oorlog, zelfs na de ondervinding der veldtochten van Sedan en Metz. Hoe eene dergelijke organisatie te verklaren hoe te begrijpen dat men niet sinds het begin de noodzaaklijkheid heeft ingezien de ambulances, in alles wat de te volgen leiding en de te volvoeren ver plaatsingen betreft, ondergeschikt te maken aan de korps-comman danten of algemeene staven Hoe dat volharden, om afgescheiden van het leger te blijven, te verklaren? De wijze raadgevingen hebben de Maatschappij niet ontbrokenen zij had een leerrijk voorbeeld voor oogen het was het voorbeeld der Duitsche organisatie, die met bewonderenswaarde regelmatigheid gewerkt heeft. Daar waren de ambulances, door particuliere zelf werkzaamheid geschapen, ook talrijk, haar burgerlijk personeel aan zienlijk; toch waren zij alle onder de bevelen van het krijgsgezag, ofschoon zij ondergeschikt bleven aan de uitsluitende leiding van de artsen in hetgeen den geneeskundigen dienst en de administratie be trof. Ik moge nog zoo vlijtig zoeken naar geldige redenen, die de Société franqaise hebben doen besluiten een ander stelselin strijd met het gezond verstand, aan te nemenik vind er geene; ik ben dus wel verplicht te gelooven dat de heerschzueht en de ijdelheid niet vreemd waren aan dit besluit, en dat zij eene dikke voering vormden voor de filantropie, waarop men zoo pochte. Immers, door onafhanklijk te blijven, door eene administratie, een gouvernement op zich zelf te hebben, bleef men gestadig onder het oog, men behield zich al de middelen voor om zijne zelfverloochening te doen gelden en beloonenzonder te spreken van de voordeelen in klinkende munt die zulk eene regeling kon afwerpen voor hendie nooit hunne belan gen vergeten, die er zelfs aan denken als het vaderland in gevaar is. Niets van dat alles kon gedaan worden met eene waarlijk militaire regeling, gelijk zij had moeten bestaan, en men begrijpt gemakke-

Militair Tijdschrift | 1876 | | pagina 396