409 van allerlei aard, kleine en groote, in bijzondere gebouwen en in particuliere vertrekken. Toch heeft niemand er aan gedacht die mo nografie samen te stellen, noch de schrijvers van het verslag over de ambulances der pers Les Ambulances de la Presse 'pendant le siége et sous la CommuneParis, 1873, chez J. B. Baillière), noch de heer Chenu in zijn groot werk, en de cijfers zijn ongelukkiger wijze zoo gegroepeerd, dat het niet meer mooglijk is die monografie te beproeven. Ik kan dus hier slechts eenige onvolkomene en benaderende uit komsten doen kennen, maar reeds deze hebben, gelijk de lezer zien zal, eenige waarde. De Socie'te de Secours heeft te Parijs achter eenvolgens drie groote en zeker getal kleinere ambulances opgericht. De drie groote waren opgesteld in het Palais de VIndustrie, in het Grand-Hotel en in de loodsen, gebouwd aan den Cours-la-Reine. Wij vinden daar drie geheel onderscheidene types van hospitaleneen onmetelijk groot hospitaal, waarin de lucht overal vrij stroomde, waarin de bedden op eenigen afstand van elkander stonden, en dat slechts een betrekkelijk niet groot getal gekwetsten bevatte (zeshon derd bedden). Het tweede hospitaal was slecht verdeeld, bestond uit afzonderlijke kamers met gebrekkige luchtverversching; het stond in eene dicht bevolkte wijk, en het was omringd van bewoonde gebouwen en volge propt met gekwetsten (vijfhonderd bedden). Eindelijk, een hospitaal van planken en linuen, geplaatst in het midden van een tuiu, aan den oever der rivier, ver van alle bewoonde huizen, en eerst in den laatsten tijd van zijn bestaan overvuld (zeshonderd vijftig bedden). Deze drie hospitalen hebben niet te gelijk dienst gedaan; zij hebben elkander opgevolgd door elkander de in behandeling zijnde zieken over te geven, die zich, op het oogenblik der ontruiming, in elk hos pitaal bevonden; de ambulance van het Palais de VIndustrie heeft bestaan van den 2d™ September tot den 12<ien November 1870, die van het Grand-Hotel van den 5den November 1870 tot den 7'ten Maart 1871, en die van den Cours-la-Reine van den 8sten Maart tot den 30sten Junp ])eze omstandigheid moet in aanmerking worden genomen, want het is duidelijk, dat de vochtigheid van den herfst en de bij uitzondering felle koude van den winter de twee eerste ambulances in bijzonder ongunstige omstandigheden plaatsten, terwijl de loodsen en tenten van den Cours-la-Reinebehalve de voordeelen der lig ging ook nog het genot van de zomerwarmte hadden. 18

Militair Tijdschrift | 1876 | | pagina 398