411 want noch de geneeskundige noch de sociologische vraagstukken zijn meer of min behendig gegroepeerde rekenkunstige verbindingen. Het vraagstuk der militaire hospitalen nu schijnt mij toe, op een slecht terrein te zijn geplaatst geworden. Het denkbeeld zelf, dat het stel sel der barakken heeft doen geboren worden, was uitmuntend; men zocht de hygiënische omstandigheden te verbeteren en de gekwetsten zooveel mooglijk in aanraking met de buitenlucht te brengen. Maar langzamerhand is het denkbeeld zoo ontwikkeld, men heeft er zoo veel gewicht aan toegekend, dat het alle andere bezorgdheid heeft doen verdwijnen, en dat het bouwkundige vraagstuk, indien men zich zoo mag uitdrukken, al de zuiver geneeskundige viaagstukken heeft beheerscht. Men lette niet meer op de gevolgde geneeskundige methodes en heelkundige bewerkingen, men onderzocht niet het gestel der zieken, meer o( min verzwakt door ontberingen en vermoeienissen noch den aaid der meer of min bedenkelijke wonden naargelang van de door de legers gebruikte vernielingstuigen men nam de cijfers in hun ge heel en besloot, dat de sterfte in de ziekenloodsen geringer was dan in de spijkervaste hospitalen. Dat is eene dwaling, die het van groot gewicht is te doen uitkomen. De invloed van het gasthuisstelsel op de vermindering der sterfte is slechts in het algemeen waar, en de wetenschap vergenoegt zich niet met algemeenheden; in zijne juiste uitdrukking is het eene onbekende grootheid, die men moet afzonde ren, dat is: bestudeeren buiten alle omstandigheden, die de waarne ming kunnen hinderen. Men zoude daartoe proeven moeten nemen met hospitalen van verschillende soort, al de andere voorwaarden (warmtegraad der omgeving, aard der wonden, wijze van behandeling enz.) dezelfde blijvende, en eerst dan zouden de cijfers werkelijk waarde hebben. Zulk eene studie heeft men niet gemaakt, maar wij hebben waar nemingen van een andere soort, die eenig licht op het vraagstuk werpen. Onder de barakken van den Cuurs-la-Reine waren er vier, die elk twintig bedden telden, en twee dubbele, van een verbeterd model, met eene bijzondere luchtverversching, elk twee zalen voor twintig bedden bevattende. De omstandigheden, op eene enkele na, waren gelijk voor al de loodsen; de zware en de lichte wonden wa ren er zeifs zoo gelijk mooglijk verdeeld; toch was de sterfte in de verschillende zalen verre van gelijk daar zij in eenige' steeg tut 80 en 90 PCt- in andere daalde tut 5 pCt., met eene regelmatigheid, IS*

Militair Tijdschrift | 1876 | | pagina 400