414 Ik heb aangetoonddat deze diensten in den laatsten oorlog op eene gebrekkige wijze gewerkt hebben, hetzij als vliegende ambulances, hetzij als vaste; ik heb de oorzaken dezer gebreken aangetoond en een woord gezegd over de algemeene grondslageu hunner rationeele inrichting. In een tijdschrift-artikel gelijk dit was dat alles, wat ik beproeven kon, en ik zou mij gelukkig rekenen, zoo ik er voor mijn aandeel toe bijdroeg de aandacht hierop te vestigen van hen, die in staat zijn op krachtdadige wijze invloed uit te oefenen op de oplos sing van dit vraagstuk, dat van belang is voor het wélslagen van militaire ondernemingen en niet minder voor de wetenschap en de menschheid. Eene goede organisatie van den geneeskundigen dienst vermindert aanmerkelijk de verliezen van het leger, en deze verliezen kunnen soms tot schrikbarende cijfers stijgen. Tot betoog behoeft men slechts de verliezen der twee vijandelijke legers in den jongsten oorlog te vergelijken. Ik neem de cijfers -zoo als de heer Cheuu ze geeft. Het Duitsche leger heeft op een gezamenlijk effectief van 914,000 man verloren gesneuveld17,570 bezweken aan wonden 10,717 n ziekten. 12,174 vermist4,009 Totaal 44,460 Het heeft bovendien gehad 127,867 gekwetsten. De heer Chenu geeft het getal zieken niet op. De sterfte der gekwetsten is dus geweest 8,3 pCt. Voor het Eransche leger zijn de gegevens niet zoo uitvoerig; het getal gesneuvelden en aan wonden en ziekten bezwekenen wordt niet afzonderlijk opgegeven; de getalsterkte van het leger blijft onbekend. Tot vergoeding hebben wij het gezamenlijk getal zieken. Ziehier de cijfers Gesneuveld, bezweken aan wonden en ziekten 117,475 Zonder te rekenen de119,065 die gestorven zijn in krijgsgevangenschap in Duitschland en gedurende hunne interneering in Zwitserland en België. Gekwetsten131.000 Zieken en doodgevrorenen339,421

Militair Tijdschrift | 1876 | | pagina 401