4,15 De gezamenlijke sterfte der gekwetsten en zieken is dus 24,8 pCfc. geweest. Als men deze cijfers nagaat, die ongelukkigerwijze zoo gegroepeerd zijn, dat zij geene strenge vergelijking kunnen doorstaan, ziet men reeds dadelijk, dat het getal der gekwetsten, op eene kleinigheid na, aan beide zijden gelijk is geweest, ondanks de meestal zeer on gunstige omstandigheden, waarin de Franschen zich bevonden. Het is waar, dat het effectief van het Fransche leger geringer was, maar juist dit maakte een nadeel, eene reden van minderheid uit; boven dien is de verhouding standvastig gebleven in alle omstandigheden, zelfs toen de legers nagenoeg even sterk waren, zooals te Metz, waar de Franschen gedurende den geheelen veldtocht 42,500 man verlo ren en de Duitschers 44,200. Een tweede punt, dat de aandacht treft, is de ontzettende hoe veelheid zieken en de ontzettende sterfte. Immers, als men het getal gesneunelde Franschen gelijk aan dat der gesneuvelde Duitschers on derstelt, dus ruim 17,000, wat waarschijnlijk is bij de gelijkheid van het getal gekwetsten, en als men in aanmerking neemt, dat, behalve de pokken, geene enkele gevaarlijke epidemie gewoed heeft, moeten de (overblijvende) 100,000 dooden zeer ongelijk verdeeld worden tus- sclien de zieken en gekwetsten. Met de bescheiden, die men tegenwoordig in handen heeft, zou het moeilijk, om niet te zeggen omnooglijk, wezen met eenigejuist heid de sterfte van deze en van gene te bepalen, maar wij hebben daaromtrent zijdelingsche gegevens, die eenige waarde bezitten. Men heeft hierboven gezien, dat in de drie groote ambulancen van de Sociélé, die met hun drieën 276S gekwetsten hebben verpleegd, het alge- meene gemiddelde der sterfte 14,5 pCt. geweest isdeze drie ambulan cen nu behoorden tot het kleine getal van die, welker inrichting nagenoeg behoorlijk was. Te Metz is de sterfte meer dan 15 pCt. ge weest; in een groot aantal ambulancenom Sedan opgesteldheeft zij 20 pCt. en zelfs 27 pCt. bedragen Men kan dus, zonder te over drijven, zeggen, dat, ofschoon men zich in zijn eigen land bevond en men alle te begeeren hulpmiddelen bij de hand had, de sterfte der gekwetste Franschen het dubbels was van de sterfte der gekwet ste Duitschers Dat is eene werkelijk hartverscheurende uitkomst, die blijkbaar ligt aan het gebrek aan organisatie, aan de bedroevende wanorde, die overal en in alles heerschte. Als bewijs hiervoor wil ik slechts deze

Militair Tijdschrift | 1876 | | pagina 402