425 zijn, dat de voeding aan alle vereischten voldoet. Om dit doel te bereiken is het niet voldoende, dat men de benoodigde hoeveelheid eiwit, vet, koolhydraten en zouten in het lichaam brengt; men moet ook zorgen, dat de maag en de darmen de voedingstoffen verwerken kunnen. De voedingsmiddelen uit het planten- en dierenrijk bevat ten bijna dezelfde voedingstoöenmaar er is een groot verschil tus- schen beidenwat de verteerbaarheid betreft. Het eiwit b. v. van de voedingsmiddelen uit het dierenrijk, z. a. uit vleeschmelk, eieren enz., wordt gemakkelijk en bijna geheel opgenomen. In de faeces, die bij eene dergelijke voeding in geringe hoeveelheid ontlast worden, vindt men geen eiwit meer. Geheel an ders is het echter gesteld met het plantaardig voedsel. Het eiwit en zetmeel zijn in een onoplosbaar omhulsel (cellulose) bevat. De hoeveelheid der ontlaste faeces is veel grooter en bevat groote hoe veelheden eiwit en zetmeel. Yolgens onderzoekingen van Dr. Ad. Maijer in het laboratorium van Professor Voit (Munchen) worden bij opname van 736 gram wit brood 20% eiwit eQ 6% zetmeel door de faeces verwijderd; bij ge bruik van 757 gram zwart of roggenbrood 42% eiwit en 19% zet meel. Eene uitsluitende plantaardige voeding is derhalve niet voldoende, en alleen een gemengd voedsel kan in eene aan alle vereischten vol doende voeding voorzien. De samenstelling van het voedsel is ech ter geen gemakkelijke taak. Toen ik eenige dagen geleden de voe ding van den Duitschen soldaat in eene belangrijke, door Professor Voit geschreven verhandeling las, bekroop mij de lust, eens na te gaan, wat onze soldaten volgens het tarief krijgen, om zoodoende eene vergelijking te kunnen maken tusschen de voeding van den Duitschen krijger en die van den onze. Het eerste, wat mij opviel» was, dat onze soldaat te velde of in garnizoen dezelfde hoeveelheid voedsel ontvangt (over de geestrijke dranken, specerijen enz., welke laatste nimmer ontbeerd kunnen wordenspreek ik nietomdat ze voor ons doel niet behoeven besproken te worden), en dat de inland- sche soldaat, die toch dezelfde diensten moet presteeren, veel minder ontvangt dan de Europeaan. Is het dus een wonder, dat bij epidemiën, en thans te Atjehzooveel inlanders bezwijken P Veronderstel, dat men twee lokomotieven van hetzelfde systeem heeft, de eene is blank ge poetst en de andere zwart. Wanneer men nu door beiden dezelfde kracht wel voortbrengen, zal men dan niet verplicht zijn, voor beiden de-

Militair Tijdschrift | 1876 | | pagina 412