429 De beide legers stonden hier alzoo vrij wel tegenover elkaar. Het is dus onbegrijpelijk, waaruit hier besloten kan worden dat Napoleon strategisch ingesloten was. Het aanvalsplan der verbondenen bij Austerlitz was: de positie der Frauschen in de rechterflank te omtrekken en hun zoodoende van de terugtochtslijn af te snijden. Napoleon verijdelde dit plan door zelf tot den aanval over te gaan toen de verbondenen zich in beweging stelden en daardoor hunne gunstige positie op de hoogten van Pra- tren verlietenhet gelukte den Pranschen, deze hoogten te vermees teren en daardoor het leger der verbondenen te splitsen en te ver slaan. Deze handelingen kunnen niet anders gerangschikt worden dan onder de tactische omtrekking en doorbreking. Een veel beter voorbeeld van operatiën op de binnenlijnen zoude Van de Velde hebben kunnen aanhalen uit den veldtocht in Frank rijk in 1814, en wel de operatiën van Napoleon I tegen Schwar- zenberg en Bliicher. Na den slag bij La Rothière namelijk was Napoleon tot achter de Seine teruggetrokken en wachtte hier op eene gunstigere gelegenheid, om den verbondenen slag te leveren. Deze gelegenheid deed zich ook weldra voor, toen Bliicher zich met zijn leger afscheidde van het hoofdleger onder Schwarzenberg en zelfstandig besloot op te treden. Bliicher trok naar de Marne en wilde langs deze rivier naar Parijs oprukken. Napoleon liet het gunstige oogenblik, om zijn voordeel te trek ken van den misslag, die hier door de tegenpartij begaan werd, niet voorbijgaanmaar rukte met het grootste gedeelte van zijn leger tegen Bliicher op, dien hij ook achtereenvolgens versloeg bij Champ- Aubert, Montmirail, Chateau-Thierry, Vauchamp en Etoges, terwijl de rest van zijn leger aan de Seine stelling bleef houden om Schwar zenberg te observeeren. Schwarzenberg was intusschen langs de Seine voorwaarts gerukt en had de tegenover hem staande Fransche korpsen teruggedreven tot bij Fontainebleau. Napoleon liet Blücher, na het gevecht bij Etoges, verder onge deerd terugtrekken en wendde zich toen tegen Schwarzenberg, die- reeds op het gerucht, dat Napoleon in aantocht was, den terugtocht aangenomen had. Napoleon, na zich met het andere gedeelte van zijn leger vereenigd te hebben, rukte tegen Schwarzenberg op, en

Militair Tijdschrift | 1876 | | pagina 416