431 kunnen verslaan, indien hij tot den aanval ware overgegaan. Hij. had echter geen verdere voordeelen hiervan kunnen behalen door dit gedeelte zijner tegenpartij zeer ver van hein te verwijderen, want zeer waarschijnlijk zon hij op zijne beurt door den Kroonprins aan gevallen zijn geworden, die zich dien morgen bij Josephstadt bevond.. liet gunstige oogenblik voor Benedek om het initiatief van den aan val aan te nemen was toen reeds voorbij. Beter hadde Benedek gehandeld indien hij, in den aanvang van den veldtocht, dus toen hem de bewegingen der Pruisische troepen bekend werdenmet het gros zijner troepen positie had genomen in den vierhoek Königinhof, Skalitz, Eypel en Trautenau, en een ge deelte naar Zittau gedirigeerd had. 11 ij ware dan in de gelegenheid geweest, van zijn gunstige positie op de binueu-operatielijn partij te trekken. Zeer juist is daarom hetgeen van Von Moltke aangehaald wordt op bi. 248: //Zoo er voordeel in gelegen is zich te plaatsen op de centrale operatielijn, moet men noodwendig ruimte genoeg om zich hebben, opdat het mogelijk zij, een zijner wederpartijders op een afstand van eenige dagmarschen te gaan opzoeken en daarna nog tijd over te hou den om terug te keeren tot de andere. Zoo deze ruimte zeer be perkt is, loopt men gevaar met zijne beide tegenstanders te gelijk te doen te hebben. Als een leger op het slagveld in het front en in de flank wordt aangevallen, doet het er weinig toe, of het op de cen trale operatielijn staat; wat vroeger een voordeel was uit een strate gisch oogpunt, is een nadeel geworden uit het tactisch oogpunt, enz* Hetzelfde wordt ook beweerd doorJomini. Deze schrijver zegt o. a. //Twee massa's, die elkaar onderling ondersteunenop de binnen- operatielijn opereerende en gericht worden tegen twee in getal overtreffende massa's, moeten niet in eene te beperkte ruimte worden samengedrongen, waar zij dan allicht tegelijkertijd aaugevalleu kun nen worden. Evenmin moet men den misslag begaan om de binnenlijnen te ver van elkaar uit te breiden, waardoor de vijand in de gelegenheid gesteld wordt, op de beide verspreide legerafdeelingen beslissende voordeelen te behalen." Op bladz. 250 worden deze grondstellingen, die toch niet oor spronkelijk van Von Moltke en misschien ook niet eens van Joinini waren, doch enkel gebaseerd zijn op krijgsouderviudingdoor Van

Militair Tijdschrift | 1876 | | pagina 418