435 Alahan Pandjang nog lang niet zóó in ons voordeel was als men had gewenscht. In de eerste dagen van Januari 1833 werden op gelijke wijze de jagers Lieberich en Kirs om het leven gebracht, toen deze van Bondjol naar Agam op marsch waren gegaan tot het doen van de noodige inkoopen, terwijl er ook van elders rapporten binnenkwamen, dat alleen marcheerende soldaten op weg verraderlijk waren vermoord. Dit gaf den overste Krieger aanleiding, zonder langer dralen met een detachement van 90 man van Port Van der Capellen over Bierro en Soengei Poear naar Pisang te marcheeren. Toen hij den l(HeD Januari te Pisang aankwam, was het hem niet moeielijk, op te merken, dat er bepaalde vijandelijke voornemens werden gekoesterdde vrouwen hadden reeds allen de kampong ver laten, de hoofden waren nergens te vinden, en zelfs een gedeelte der mannelijke bevolking was, op het vernemen der tijding dat een detachement soldaten in aantocht was, uit de kampong teruggetrok ken. Volgens de berichten, welke verder in den loop van den dag wer den ontvangen, had de geest tot verzet zich reeds zoo ver- uitge breid, dat men elk oogenblik het ergste daarvan mocht vreezen, en ofschoon, kort na hem, de van Bondjol ontboden luitenant Wautier te Pisang aankwam en de meest geruststellende rapporten bracht om trent de rust en orde in Alahan Pandjang, werd door den overste Krieger daaraan toch maar zeer weinig waarde gehecht, en terecht ingezien, dat belangrijke gebeurtenissen op handen waren. Hij drong er daarom op aandat de kommandant van Bondjol zoo spoedig mogelijk naar zijn fort zou terugkeerenen hoewel hieraan reeds den volgenden morgen werd gevolg gegevenkwam toch spoedig de tijdingdat hij nog te laat was gegaanen dat hij met de hem escorteerende negen jagers, op nog geen twee uren afstand van Pisang, te Samawang Gedang gruwelijk was vermoord geworden. Intusschen had de overste Krieger dien dag besteed, om, door tusschenkomst van den Toewankoe Nan Tingi van Soengei Poear, die zich den vorigen dag bij hem had vervoegd, te beproeven, of hij door overreding de gemoederen tot bedaren en rust kon bren gen zijne pogingen waren echter vruchteloos geblevenmen had zelfs geweigerd Nan Tingi te ontvangen en hem alleen de boodschap medegegeven, dat de geheele bevolking van Bondjol en de YII

Militair Tijdschrift | 1876 | | pagina 422