436 Loerah s besloten had zich teil eenemale van ons gezag vrij te maken. Aan deze boodschap werd nog meer kracht en zelfs een bewijs van waarheid bijgezet door de tijding, welke men dien nacht door een javaansche bediende uit Bondjol bekwam, dat in den morgen van den llden, en dus tijdens de afwezigheid van den kommandant, de bezetting in de moskee door eene aanzienlijke macht gewapende padries was overvallen en tot den laatsten man (27 Europeanen en 19 Inlanders) was afgemaakt. Door dit verschrikkelijke bericht was thans wel alle twijfel op geheven; de opstand was bloedig uitgebroken, het reeds lang smeu lende vuur was in vlam geraakt. Wie zal ons het gevoel van diepe verontwaardiging schetsen, dat door deze ontzettende tijdingen bij den overste Krieger werd opgewekt? Wie zal ons zeggen, wat er in het hart omging van dien braven en dapperen soldaat, bij het vernemen van de gepleegde gruwelen op zoovele zijner krijgsmakkers? Niemand zal dat naar waarheid en met genoegzaam krachtige woorden kunnen doen, maar ook niemand voorzeker zal er aan twijfelen, dat, indien hij toen aan zijn innigste verlangenaan zijn op dat oogenblik zeker vurigsten wensch had kunnen gevolg gevenhij onverwijld zou zijn opgerukt om hen te wreken, die reeds meermalen moedig en trotsch den dood onder de oogen hadden durven zien, die hun ieven reeds meer dan eens had den blootgesteld, zoodra eer en plicht hen daartoe hadden geroepen, en die dat nu hadden moeten verliezen door het verraderlijk staal der moordenaars Met het oog op de geringe macht welke hij bij zich had, mocht de overste Krieger echter aan de uitvoering van zulk een wensch voor het oogenblik niet deukenen ofschoon zijne positie te Pisang vrij gevaarlijk was, en dit hoe langer hoe meer dreigde te worden, besloot hij toch daar te blijven enin afwachting van versterking, de muitelingen zoo lang mogelijk tegen te houden. Yan dat besluit oordeelde hij het plichtmatig, zijne officieren me- dedeeling te doen; de voorraad munitie en vivres was kleinhet zou kunnen gebeuren, dat de nieuwe toevoer, welken hij zou aanvragen, misschien langer uitbleef dan kon verwacht wordenhij wilde dus allen bekend maken met de positie, waarin zij verkeerden, en wees hen op vele waarschijnlijkheden, waarbij aller moed en volharding dringend vereischt zouden kunnen worden.

Militair Tijdschrift | 1876 | | pagina 423