437 Terwijl de noodige voorzorgs- en veiligheidsmaatregelen werden genomen, haastte zich de overste Krieger tot het schrijven van een rapport, omtrent alles wat gebeurd was, aan den Resident en militairen Kommandant, en tot het opmaken van den last naar Eort Van der Capellen, om met den meesten spoed eene versterking te zenden van 100 man onder deu kapitein. W. Thorg, voorzien van een voldoende voorraad munitie en vivresook aan den Datoe Pamoentjakh van Batipo zond hij den last, onverwijld met 1000 gewapende manschap pen ter hulp te komen. Voorzichtigheidshalve kouden deze brieven niet» voor den volgenden ochtend zeer vroeg worden verzonden, en werd de overbrenging daar van opgedragen aan den wachtmeester der djajang-secarsdie daarbij zou worden geëscorteerd door 4 man te paard, een Europ. korporaal en 4 man infanterie. Niet lang echter na den afmarsch hoorde men te Pisang in de door hen gevolgde richting een geweervuur, dat weldra door hun te rugkeer werd gevolgd. Het detachementje, dat belast was met .het overbrengen van zoo vele belangrijke orders en rapporten, was op een uur afstand van Pisang op den zich daar versterkt hebbenden vijand gestuit, en ge noodzaakt geworden terug te trekken. Het was dus duidelijk, dat onze troepen te Pisang reeds waren omsingeld en dat alle hoop, om nog tijdig genoeg van die positie te kunnen kennis geven en versterking, te kunnen vragen, moest worden opgegeven. Wat nu te doen? Terugtrekken was zelfs reeds eene zaak geworden, welke niet meer zonder gevaar zou kunnen plaats vinden, dewijl men bericht kreeg, dat de brug over de Massangop den weg, welke van Soeugei Poear komende was gevolgddoor de opstandelingen was vernielddie route dus was afgesnedenen er derhalve niets anders overbleef dan op Koeririe te retireeren en alzoo de VII Loerah's door te trekken, waar ook de geheele bevolking reeds vijandig tegenover ons stond. En toch mocht niet langer worden gedraald. De overste Krieger besloot tot den terugtocht en volbracht deze, hoewel met opoffering van 17 manschappen, die onderweg sneuvelden, en met vier en vijftig gekwetsten, met zoo veel moed en energie, dat ze terecht onder eene der schoonste wapenfeiten mag worden gerekenden dan ook te over bekend is om haar hier nogmaals in al hare bijzonderheden medetedeelen. Mocht echter een onzer lezers met dien gevaarvollen tocht niet bekend

Militair Tijdschrift | 1876 | | pagina 424