DE TEWERKSTELLING VAN SOLDATEN RIJ GESIEWERKEN. Bij de Algemeene Order No. 74 van 1872 werden voorschriften gegeven omtrent de tewerkstelling van soldaten bij de geniewerken. Die voorschriften zijn nog slechts in zeer geringe mate tot uitvoering gekomen, vooral doordien de spoedig 11a hunne uitvaardiging aange vangen oorlog tegen Atjeli voortdurend de hoogste, dikwijls lang niet voldoende bevredigde eischen heeft gesteld aan de zuiver militaire oefening van de troep. Men kan zich alzoo, bij de bespreking dezer algemeene order, slechts weinig beroepen op de uitspraak der ondervinding. Toch gelooven wij, dat die bespreking nuttig is, want de algemeene order heeft 0. i. eene in sommige opzichten verkeerde strekking en dient dus, naar het ons voorkomt, juist thans gewijzigd te worden, vóór dat hare nadeelige invloed ook in de praktijk blijkt. Ons voorschrift vangt aan met de mededeelingdat het tewerk stellen van militairen bij de uitvoering van militaire lands werken, oordeelkundig toegepastgunstige gevolgen kan hebben voor den gezondheidstoestand der troepen in vredestijd en voor hunne bruik baarheid te veldedat het besparing geeft voor den lande en de in komsten van den soldaat helpt verhoogen. Als ter loops wordt in deze eerste alinea gewezen op de noodza kelijkheid van oordeelkundige toepassing van het beginsel. Het schijnt ons echter toe, dat de geheele algemeene order den indruk moet gevenalsof toepassing onder alle omstandigheden verlangd wordt in de 3e alinea lezen wij 0. a.dat voortaan in alle garnizoensplaatsen van Nederlandsch-Indië, waar dat niet om bijzondere redenen lepaald

Militair Tijdschrift | 1876 | | pagina 442