461 eenige tijd zal overschieten voor oefeningen in pionnierarbeid. Doch wij hebben in Indië, zeker geen 28 maanden beschikbaar om onze soldaten alleen te oefenenwij moeten onze soldaten meer gebruiken. Ons leger is het is algemeen erkend een uiterst minimum wij hebben nooit meer soldaten dan wij bepaald noodig hebben. De Algemeene Order spreekt nog van besparingbij de te werk stelling van soldaten bij de geniewerken verkregen. Die besparing zal wel geen reden kunnen zijn om tot de te werkstelling over te gaan; daargelaten dat men, om de rekening zuiver te maken, bij het betaalde werkgeld zou moeten voegen al hetgeen de soldaat aan voeding, logies, kleeding, soldij, gagement enz. aan het land kost, en in dat geval de soldaten zeer dure arbeiders zouden blijken te zijn, zoo is het toch zeker, dat over 't algemeen de arbeid van on geoefende, dikwijls zelfs niet gewillige soldaten veel duurder is dan die van geoefende werklieden. En neemt men daarbij nu in aan merking, dat bij den arbeid van soldaten: het totaal werkuren per dag slechts vijf bedraagt; de soldaten alleen werken waar zulks niet nadeelig is voor de ge zondheid voor schuilplaatsen bij slecht weder moet worden gezorgd eene ruime hoeveelheid goed drinkwater moet beschikbaar zijn, en een betrekkelijk groot aantal niet-werkers (kader en zoo noodig een officier) wordt ingedeeld voor het bewaren van orde, het houden van politie en van onderopzicht, dan is wel na te gaandat ook eene geringe betaling nog betrek kelijk hoog te staan komt. Eindelijk moeten wij er op wijzen, dat te werkstelling met vrije inlanders niet reglementair verboden is 14), maar toch o. i. over wegende bezwaren heeft, vooral in Indië, waar de Europeaan of Afrikaan zich ver boven den Chinees of inlander verheven rekent, en ook de inlandsche soldaat weinig genegen isbevelen van zijne niet- militaire landgenooten op te volgen, iets wat wij uit een militair oogpunt niet kunnen afkeuren. Het zal dus slechts bij belangrijke aardewerken of bij bamboe- constructiën kunnen voorkomen, dat men met fiuanciëel voordeel van soldaten zal kunnen gebruik maken. Aergissen wij ons niet, dan was het gebruik van inlandsche militairen bij bamboe-constructiën te Soerabaja de aanleiding tot de uitvaardiging van meergenoemde algemeene order, en werden deze inlandsche militairen afgestaan in

Militair Tijdschrift | 1876 | | pagina 448