een vergevorderde beschaving zullen deelachtig wordennooit zich zullen vrijmaken van de zoo harde eischen hunner omgeving? Het is ontegenzeggelijk, dat die invloed er verre af is, overal zijn gebiedende werking te doen ontwaren. En zoo de beschaving bij ons een zoo hoogen graad kan bereiken, is het juist, omdat het gematigde luchtgestel den mensch een grootere kracht van terugwerking laat, omdat het gemakkelijk niet alleen verzacht, maar zelfs in zijne uitwerkingen gewijzigd kan wordenom dat, in één woord, zijn invloed ten gevolge van de toeneming der macht van den mensch, eiken dag minder noodlottig voor de indi viduen schijnt te worden. Maar men wijkt niet van de werkelijkheid af, door dit feit uit te drukken met te zeggendat het gematigde klimaat het gunstigste is voor de ontwikkeling van de menschelijke arbeidzaamheid en dat de vestiging van onze beschaving daarmede innig is verbonden. Het is niet alleen onder de uiterste geografische breedten, dat de mensch weerloos, zonder middel van terugwerking, is overgeleverd aan den brutaleu invloed van het klimaat. De groote hoogten oefenen ook zeer veel macht over hem uit. Dr. Jourdanet heeft de rol van den luchtdruk, niet alleen op de individuen, maar ook op de maatschappijen, veel meer in bijzonder heden en veel stelselmatiger uiteengezet Influence de la pression de Vair sur la vie de Vhomme2 vol. in 80. ParisYictor Masson, 1875), dan dit tot heden gedaan was. Al laten wij de beschouwingen over de geologische tijdperken ter zijde en al houden wij ons aan de hedendaagsche verschijnselen, aan den tegenwoordigen tijd, die ons slechts schrale uitkomsten kan schenken, is toch de onmiddellijke uitwerking van den luchtdruk op den individu gemakkelijk bewijsbaar, natuurlijk vooral inde streken, waar die druk verschilt in nabij elkander gelegen plaatsen. De heer Jourdanet zegt zonder weifeling: //De meteorologische invloed der hoogten op den mensch, die ze bewoont, beheerscht ook karakter trekken, waarvan het oorsprouklijke duidelijk blijkt bij aandachtige waarneming." En in eene studie over de Peruanen in het bijzonder, over de Thibetanen, toont hij aan, dat zekere trekken van hunnen aard, van hunnen zedelijken en hunnen verstandelijken aanleg, geheel afhangen van de hoogte boven den zeespiegel. Overal, op de groote hoogten, heeft hij verzwakking van het voortplantingsvermogen, zekere verstijving of slaperigheid van den geslachtszin waargenomen. 466

Militair Tijdschrift | 1876 | | pagina 453