470 Bij twee gezinnen, die gedurende twee geslachten in de lagere landen de andere overleefd haddenkon de heer Eorbes nog de ken merkende eigenaardigheden van de bewoners der hoogvlakten waar nemen, wel is waar minder sterk in het oog vallende. Eveneens bezitten de negers hoedanigheden, die rechtstreeks uit hun klimaat ontspruiten, b. v. deze, dat zij nooit door de gele koorts worden aangetast. Gelijk veel andere rassen ondervinden de negers buiten hun klimaat groote moeite om te levenvooral om zich voort te planten. In het onze komen zij om door de tering. Maar misschien komt hier de werking van het luchtgestel niet alleen in het spel. Zonder hun land te verlaten, nemen ook de Polynesiërs sinds lang in getal af en wor den eveneens door de tering gedund. En deze uitkomst schijnt voor een groot deel te wijten aan een ingrijpende verandering in de maat schappelijke omstandigheden van hun leven. Wij willen niet al de gevallen opsommen, waarin de levensduur van het ras blijkbaar afhanklijk is van zekere bijzonderheden in het klimaat. Laat ons er dadelijk bijvoegen, dat hunne waarde als bewijs beperkt is, althans in den tegenwoordigen staat onzer kennis. Zelfs Darwin aarzelt niet te zeggen Descent of manI, p. 297), dat de kenmerkende verschillen in de menschenrassen niet verklaard kunnen worden uit de rechtstreeksche werking der verschillende levensvoor waarden, al zou die werking ook gedurende een lang tijdperk worden ondervonden. //De - Eskimo's", voegt hij er tot staving bij, //leven uitsluitend van dierlijk voedsel; zij kleeden zich in dik bont, zij zijn blootgesteld aan felle koude en aan langdurige duisternistoch ver schillen zij niet in hooge mate van de bewoners van Zuid-China, die slechts leven van plantaardig voedsel en bijna naakt blootgesteld zijn aan een zeer heet klimaat. De Vuureilanders, die evenmin kleedereu dragen, leven aan hunne ongastvrije kusten van voortbrengselen der zee. De Botocudo's van Brazilië zwerven in de warme bosschen van het binnenland rond en voeden zich hoofdzaaklijk met planten; toch ge lijken deze stammen zoo zeer op elkander, dat de Vuureilanders, die aan boord van The Beagle waren, door eenige Brazilianen voor Bo tocudo's werden gehouden." Wij hebben hierboven voorbeelden van denzelfden aard aangevoerd, die, onzes inziens, nog meer beteekenend, of liever minder betwist baar zijn. Het bijzondere klimaat der Vuureilanders heeft op hen

Militair Tijdschrift | 1876 | | pagina 457