473 Men heeft misschien overdreven door reeds nu bij de Amerikanen de verlenging van het geheele beenstelsel, de vernauwing van den schedel, de verandering van de haren, die meer en meer zouden na deren tot de zwarte, grove, platte haren der Indianen, en andere wijzigingen in den lichaamsbouw voor te stellen als algemeene trek ken, reeds nu voortgebracht door het klimaat. Het is evenwel niet twijfelachtig, dat er werkelijk feiten van dezen aard bestaan. En toch zal niemand er uit besluiten, dat de Anglo-Saksers van Noord- Amerika eens in Koodhuiden zullen veranderd worden. Het klimaat kan niet de uitkomsten voortbrengen, die het gevolg zijn van ten eenemale verschillende oorzaken. In het zoo even aan gevoerde geval zal zijne werking slechts gevoegd worden bij den overwegenden invloed van een aanleg, verkregen in andere omgevin gen. Maar wij zien daarin niets, dat de meening kan logenstraffen, dat de rassen de resultante zijn van verschillende omgevingenen ook niets, dat iets bewijst voor de vastheid van de ethnologische typen. Elk ras ondergaat in ruime mate den invloed van het klimaat, maar in een zin en op een wijzein overstemming met zijn verle denmet de reeds georganiseerde climatologische werkingen. De oudste trekken, de diepst ingedrukte zijn de laatste, die ge wijzigd worden, zoo nieuwe uitwendige omstandigheden nadeelig voor hen zijn. De rassendie het langst de werking van een zelfde klimaat on dervonden hebben, bewaren het langst hunnen ethnischen type, gelijk de volken, die het nauwgezetst hebben geleefd volgens hunne histo rische overleveringenhet langst hunne nationale zeden behouden in de meest verschillende omgevingen. De Chinezen en de Joden bewaren overal hunnen oorspronklijken type, omdat zij het langste verleden hebben. De volkendie het minst wijzigingen in hunne uitwendige om standigheden hebben ondergaanzijn ook het minst geschikt om nieuwe te verdragen. Zij akklimateeren weinig of niet. Dit zou b- v. het geval zijn met de Eskimo's en, op een minder in het oog val lende wijze, bij de Negers. Zij, daarentegen, die de meeste vermen gingen of de meeste veranderingen in hun voorwaarden van bestaan hebben ondergaan, verspreiden zich ook gemakkelijker onder alle aard gordels. Maar dewijl zijalleen door deze oorzaak, een grooter getal hoe-

Militair Tijdschrift | 1876 | | pagina 460