DE AFKOOP VAN SPOORWEGEN DOOK DEN DUIMEN STAAT. Staatsspoorwegen of partikuliere spoorwegen P Ziedaar een der vraag stukken aan de orde van den dag, dat ook de belangstelling van de militairen wekt. De krijgskundige redacteur van Le TempsLouis Je- zierski, heeft onder den titelLa question militaire en Allemagne. Liacliat des chemins de fer par l'JStat, daarover eenige bladzijden geschreven in La Levue politique et littéraire van 6 Mei 1876. Zoo ik dit opstel voor het Militair Tijdschrift vertaal, is het alleen, om bouwstof aan te dragen voor de oplossing van een gewichtig vraagstuk, niet om onvoorwaardelijk particulieren aanleg aan te bevelen. In niets behoort men zoo omzichtig te beslissen als in de staatkunde, want zij behoort tot de wetenschap der samenleving, de meest achter lijke aller wetenschappen. Zij verkeert nog in hare prilste jeugd en wordt dus meer beheerscht door gevoel en verbeelding dan door de rede. Zoo was de sterrenwichelarij de voorloopster der sterrenkunde, de alchimie die der scheikunde. Zoo leefde de etymologie aanvanklijk van verbeelding .aen oordeelde slechts naar uitwendige gelijkenis. Thans begrijpt men, dat deze evenmin iets bewijst als b. v. het dragen van een nankingsche broek door twee chineesche kooplieden te Batavia u recht geeft tot de gevolgtrekking, dat zij tweelingen zijn. En boven dien gelijkt de toestand in Indië even weinig op dien in West- en Midden-Europa, als een zuigeling op een jongeling. De wetenschappelijke socioloog Herbert Spencer beweert, op phy- siologische (dus wetenschappelijke) gronden, dat in een ontwikkelde maatschappij de staat zich slechts heeft te wijden aan rechtsbetoon en landsverdediging.

Militair Tijdschrift | 1876 | | pagina 463