480 organisatie van de spoorwegen in Duitschland betreffenpersoneel en materieel zijn reeds eenigerraate onderworpen aan den verplichten krijgsdienst. Maar om beter aan te toonendat deze figuurlijke uit drukking juist is, zal ik kortelijk iets zeggen over het spoorwegre- giment, dat het kader der geheele organisatie vertegenwoordigt. De oorlog van 1870 heeft het gewicht der ijzeren banen in het licht gesteld, niet alleen uit het oogpunt der mobielverklaring, maar ook van dat der eigenlijk gezegde krijgsverrichtingen. Herinneren wij, om slechts eenige der voornaamste gevallen aan te voeren, de aan sluiting van de lijn Eorbaeh-Frouard om Metz, de herstelling, bij den tunnel van Nauteuil, van de lijn Nancy-Parijs, die van de lijn Amiens-Rouaan, waardoor het leger van Manteuffel in staat gesteld werd het beleg van Parijs ten noorden krachtdadig te dekken enz. Reeds op dat tijdstip hebben de Pruisen zich niet laten ver rassen; hunne spoorweg-secties hebben zich vrij goed uit de verlegen heid gered, maar men stelde zich met dezen eersten uitslag niet te vreden. Reeds den 19en Mei 1871 beval een besluit de vorming van een afzonderlijk spoorwegbataljon, dat eene technische opleiding moest ont vangen; het bataljon wordt verdeeld in bouw- of constructie-hom- pagnien en exploitatie-kompagniè'n. De officieren worden getrok ken uit het korps der genie; de onderofficieren uit de driejarige vrij willigers, die bij de spoorweg-besturen gebezigd worden; de soldaten uit de smids, timmerlieden, steenhouwers, enz.; tot het eenjarige vrij- willigerschap worden slechts de werktuigkundige ingenieurs toegelaten. De technische theorie wordt geleerd in den winter, de praktijk in den zomer, alles volgens de methode van onderling of wederzijdsch onderrichtde oudere officieren houden cursus voor de jongere vol gens handboeken; inzonderheid bestudeert men het gebruik van de spoorwegen in den Noord-Ainerikaanschen burgeroorlog. Eveneens leeren de oude soldaten aan de jonge het leggen van de spoorstaven, het spannen van de telegraafdraden, de wijzen van vernieling of herstelling van een weg, een locomotief, een brug, het besturen en onderhoud van een machine. Daar het bataljon te Berlijn is, heeft men alle mooghjke gelegen heid om escouades af te zonderen naar de stations. De officieren bekleeden bij de maatschappijen de hoogere betrek kingen; de onderofficieren doen dienst als sous-chefs van de stations, machinisten, conducteurs, telegrafisten, enz. Reeds in het eerste jaar

Militair Tijdschrift | 1876 | | pagina 467