481 heeft het bataljonwerkende voor rekening van de maatschappijen een en veertig kilometers baan gelegdzes stations gebouwd of ver groot en een brug hersteld. In 1873 werd een detachement gedu rende drie maanden gebezigd op de lijn in den Elzasbij Altkirch. De troepen leeren het vak ook, nu eens door te helpen aan de ver grooting van het Oosterstation te Berlijndan weder door een tun nel te graven onder de rondgaande baan om die hoofdstad, dan weder door instortingen te herstellen, of, eindelijk, door een paalbrug van twaalf meters te slaan op de lijn naar Dresden, enz. (Zoude in In- dië de genie niet kunnen worden belast met den aanleg van een spoor wegvak naar de bergen Z. Het aanzienlijkste werk is geweest de bouw in zijn geheel van de zeven en veertig kilometers lange baan tusschen Berlijn en den po lygoon van Kummersdorfbestemd voor de proeven van de artillerie commissie. Het was dan ook een verstandige belooning, toen een besluit van Augustus 1875 aan het bataljon het beheer en de ex ploitatie van dezen spoorweg opdroeg. Den officier-directeur is voor al aanbevolen nooit uit het oog te verliezen, dat de bestemming dezer lijn is aan de troepen het middel te verschaffen zich te onder richten, en dat dit doel elke andere bedenking moet beheerschen. De exploitatie voor het publiek kost jaarlijks vijftigduizend franken en brengt er slechts twaalfhonderd vijftig op. In het loopende jaar is in Maart een tweede bataljon opgericht ge worden de twee vormen het tegenwoordige regiment. In het begin bevatte het personeel slechts een majoor-commandant, vier kapiteins en drie eerste-luitenants. Nu telt het regiment vier hoofdofficieren, acht kapiteins, acht eerste-luitenants en zeven en twintig tweede-lui tenants. Bij dit contingent moet men nog de officieren van de re serve en de landweer voegen, ten getale van honderd zeven en ne gentig. In het geheel beschikt het regiment, bij oproeping te velde, over driehonderd zes en twintig officieren, wat ruimschoots in staat zou' stellen tot het scheppen van drie volledige bataljons, elk van veertien kompagniën. Wat de effectieve getalsterkte aangaat, het cijfer der beschikbaren uit de reserve en de landweer stijgt bijna tot twintigduizend. Men herinnert zich in Duitschland de lessen van den Amerikaanschen oor log; bij het Noorder-leger der Vereenigde Staten hebben de bewa- 21 Zeker niet zoolang liet wapen zoo incompleet is en daarvan, ook tengevolge van den Atjeh-oorlog, voortdurend groote inspanning wordt gevorderd. Red.

Militair Tijdschrift | 1876 | | pagina 468